Skip to main content

انواع مبل ، چقدر با دنیای مبل آشنایی دارید؟

انواع مبل ، چقدر با دنیای مبل آشنایی دارید؟
تا چه حد با اسم مبل ها آشنا هستید؟ تا به حال به تاریخچه و ویژگی های هر مبل فکر کرده اید؟ پاسخ سوالات را در این مطلب بخوانید.

در این مطلب تلاش داریم تا سبک های مختلف مبلمان راحتی را با توجه به تاریخچه و ویژگیهای بصری خاصی که در طراحی خود پنهان دارند را به شما معرفی کنیم. این که آیا شما با دید یک طراح یا صرفا از سر علاقه ای که به مبلمان دارید این مطلب را مطالعه می کنید، اطمینان داشته باشید که در انتها این فرصت را برای یادگیری بیشتر به کار برده اید. این سبک ها و نوع های مبل راحتی و استیل که در ادامه با آنها آشنا می شویم نمونه هایی هستند که در طی سال ها امتحان های لازم برای یک مبل خوب بودن را رد کرده اند و هنوز هم در خانه ها دیده می شوند.

 

مبل چسترفیلد (Chesterfield)

 

پیدایش مبل چسترفیلد تاریخچه جالبی دارد و به قرن 18 میلادی بر میگردد، زمانی که چهارمین ارل چسترفیلد در انگلستان سفارش مبلی را می دهد که شخص -به طوری که کت و شلوارش چروک نشود- بتواند به راحتی روی آن بنشیند.

 

به این ترتیب مبل چسترفیلد تبدیل به نمادی فریبنده از زندگی اشرافی شد و تا به امروز جذابیت ظاهری خود را حفظ کرده. این نوع مبل راحتی با رویه ای از جنس چرم، دسته های بلند و گرد، تکیه ای با ارتفاع یکسان از دسته ها و رویه لمسه شناخته می شود. در مبل چستر از کوسن استفاده نمی شود.

 

مبل چستر مبل راحتی چستر

 

مبل کابریول (Cabriole)

 

برخی معتقدند هیچ چیز به اندازه پایه مبل کابریول نمی تواند معرف سبک مبلمان قرن 18 میلادی باشد. در طراحی پایه این مبل خمیدگی رو به بیرون در قسمت بالا و خمیدگی روبه داخل درقسمت پائین آن به شکل حرف S ملایم وجود دارد. استفاده از این نوع پایه مبل به طراحی مبلمان در دوره لویی پانزدهم بر میگردد.

 

مشخصه ظاهری مبل کابریول نمایان بودن فریم و یا کلاف چوبی مبل است که اکثرا به صورت کنده کاری شده استفاده می شود و دسته های مبل با شیبی ملایم از تکیه پشتی آن کوتاه تر می شوند. از ویژگی های دیگر این مبل خط های ادامه دار در ساخت فریم است. در این نوع مبل اصولا از کوسن استفاده نمی شود.

 

 انواع مبل مبل استیل کابریول

 

مبل کملبک (Camelback)

 

این نوع مبل به طراح مبلمان توماس چیپندیل در لندن نسبت داده می شود، کسی که نامش در صنعت دکوراسیون انگلیسی در اواخر قرن 18 تاثیر به سزایی از خود به جا گذاشته است. نام این مبل به کوهان شتر اشاره می کند و طراحی آن نیز کاملا یاد آور کوهان شتر است. یک مبل کملبک واقعی تکیه ای منحنی شکل دارد که در بخش وسط بلند تر از باقی قسمت هاست و در انتهای دو طرف مبل نیز کمی به سمت بالا انحنا دارد.

 

ویژگی های دیگر این نوع مبل شامل دسته های گرد یا مربعی، رویه پارچه ای، پایه های نمایان و نداشتن کوسن است. اما استفاده از کوسن سلیقه ای است و در این مورد می توانید با اضافه کردن دو یا سه کوسن ظاهری دوستانه و گرم تر به اتاق نشیمن القا کنید.

 

انواع مبل مبل راحتی کملبک

 

مبل لاوسن (Lawson)

 

چهارمین نوع مبلی که می خواهیم به شما معرفی کنیم مبل لاوسن است که امتیاز آن به توماس دابلیو لاوسن تاجر و نویسنده آمریکایی نسبت داده می شود. او مبلی با راحتی چندین برابر بیشتر سفارش داد، اولین مبل لاوسن که در تاریخ ساخته شد تکیه ای با لایه هایی از کوسن و بالشتک های پر شده داشت.

 

مشخصه ظاهری مبل لاوسن داشتن سه کوسن بزرگ در قسمت پشتی مبل و دسته های کوتاه تر از تکیه است، دسته های مبل لاوسن هم مانند مبل کملبک کمی گرد یا مربعی است. اما انتظار دیدن طرح های متفاوت تری از نوع کلاسیک آن را هم داشته باشید.

 

انواع مبل مبل راحتی لاوسون

 

مبل تاکسیدو (Tuxedo)

 

اسم این نوع مبل از محله ای در نیویورک گرفته شده و به عنوان یکی از المان های مدرنیسم در دهه 1920 میلادی شناخته می شود. این نوع مبل را می شود از دسته های هم اندازه با تکیه مبل شناخت( که معمولا ارتفاع تکیه آن از انوع مبلی که تا به اینجا معرفی شد بلندتر است) و القا کننده فریبندگی و ظرافت است.

 

اولین نمونه های مبل تاکسیده با یک ردیف لمسه و پایه های نمایان به بازار عرضه شد. استفاده از کوسن سلیقه ای است اما این نکته را به خاطر داشته باشید که بهتر است در مبل هایی با دسته های بلند استفاده از کوسن باعث راحتی بیشتر و بهتر آنها می شود.

 

انواع مبل مبل راحتی تاکسیدو

ارسال دیدگاه

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد سایت شوید