Skip to main content

بازسازی ساختمان منزل و نکاتی که باید بدانید

بازسازی ساختمان منزل و نکاتی که باید بدانید
اصول بازسازی منزل و مراحل اجرای دکوراسیون داخلی

 

بازسازی ساختمان چیست؟

 

بازسازی یا نوسازی ساختمان (Renovation)، دارای پیشنه ای قدیمی در کشورمان است. در ایران باستان، نوسازی و بازسازی خانه در ایران عملی بسیار مرسوم بوده است و سنت خانه تکانی که هرساله احیا می گردد نیز ریشه در آداب و رسوم آن زمان دارد. جدا از این مسئله، امروزه بازسازي ساختمان و یا نوسازی آن در سراسر دنیا عملی کاملا مرسوم شناخته می شود. در ایران نیز آپارتمان ها هرازگاهی آن حالت زیبا و جذاب اولیه خود را از دست داده و بسیار خسته کننده می شوند و معمولا بهترین راهکار ایجاد یک تغییر در ظاهر منزل و خانه است. ضمن این که در کشور در حال حاضر، ساختمان ها برای عمر مفید ۵۰ سال طراحی می گردند اما متاسفانه به علت ضعف در کیفیت اجرا، قبل از رسیدن به ۳۰ سالگی به بازسازی ساختمان نیاز پیدا می کنند. بنابراین بازسازی منزل در ایران از اهمیتی فوق العاده نسبت به سایر کشورها برخودار می باشد. نکته مهم دیگر نیز بعد اقتصادی مسئله بازسازی منزل است. چرا که در واقع شما با یک حساب سرانگشتی درخواهید یافت که هزینه بازسازی ساختمان، تا حد قابل توجهی پایین تر از هزینه ساخت ساختمان جدید می باشد.

 

کلیه عوامل بالا سبب می شود که بازسازی ساختمان، گزینه ای کلیدی و مهم محسوب شده و امروزه در سطح جهان ، به عنوان یک خدمات شناخته شده برای هر نوع ساختمان در حال اجرا باشد. به علاوه انجام موارد مختلفی همچون مطالعات سازه ای و معماری در بازسازی ساختمان امری تخصصی بوده و می بایست توسط نیروهای ماهری که در این زمینه تاکنون فعالیت حرفه ای داشته اند، صورت پذیرد. چرا که هنر بازسازی منزل، انجام کار با پایین ترین هزینه بوده و این کار تنها از پیمانکاری باتجربه در این زمینه ساخته خواهد بود. مفتخریم اعلام داریم که تیم ساختمان ۱۱۵ با بیش از پانزده سال تجربه در زمینه بازسازی منزل آماده خدمت رسانی به کلیه شهروندان شهر تهران می باشد.

 

اولین اقدام در روند بازسازی و طراحی داخلی یک پروژه چیست؟

 

یکی از نکاتی که در هنگام بازسازی باید در نظر بگیرید این است که بهتر است مراحل بازسازی و تغییر دکوراسیون منزل همزمان انجام شود و توصیه می شود تغییرات جزئی را نیز در مراحل پایانی بازسازی انجام دهید. به دلیل زمان بر بودن بحث تغییر دکوراسیون، بازسازی می تواند فرصت خوبی برای تغییر در سبک زندگی شما باشد.

 

در اینجا چند سوال اساسی که قبل از تغییر دکوراسیون باید از خود بپرسید را مطرح میکنیم:

 

بهترین زمان برای بازسازی؟

 

با توجه به زمانبر بودن بازسازی ساختمان توصیه می شود که این کار در تعطیلات انجام شود همچنین برای جلوگیری از آسیب مبلمان و لوازم توصیه می شود در زمان بازسازی وسائل را منتقل نمایید یا این که با روکش مناسب مانع از کثیفی و اسیب دیدن لوازم شوید.

 

بهترین زمان برای تغییرات بزرگ فصول گرم است چون رنگ و ملات زودتر خشک می شود پروژه زودتر به اتمام می رسد همچنین برنامه درسی فرزندان خود را حتما در نظر بگیرید تا با ایام امتحانات و یا برنامه های درسی فرزندانتان تداخل نداشته باشد.

 

می خواهید کدام فضاها بازسازی شوند؟

 

ابتدا برای خود مشخص کنید که کدام فضاها نیاز به تغییر دارند! ممکن است که شما قصد داشته باشید که دو اتاق را تبدیل به یک اتاق نمایید یا این که ابعاد پذیرایی خود را بزرگتر نمایید.

 

چقدر می توانید برای بازسازی دکوراسیون منزل خود هزینه کنید؟

 

بهتر است از ابتدای کار تصمیم بگیرید که دقیقا چقدر میخواهید برای بازسازی هزینه نمایید. معمولا هزینه ها در انتهای کار بیشتر از پیش بینی اولیه است بنابر این بهتر است به صورت حدودی مبلغ را در نظر بگیرید تا در انتهای کار با کمبود بودجه مواجه نشوید. برخی از شرکت های معماری به صورت چکی و اقساطی هزینه را از شما دریافت میکنند اما خاطرتان باشدکه معمولا در این حالت هزینه شما ممکنه است تا حدی بیشتر از حالت نقدی محاسبه شود.

 


کاربری فضای بازسازی شده چه خواهد بود؟

 

در بازسازی شما میتوانید حتی کاربری یک فضا را عوض کنید برای مثال در برخی موارد میتوان با تغییر کاربری قسمتهای دیگر منزل یک پذیرایی جدید با نورگیری بهتر ایجاد نمود

 

کدام سبک دکوراسیون را می پسندید؟

 

سبک طراحی ماهیت فضای منزل شما رو نشون میدهد، برای مثال یک طراحی کلاسیک فضا را تا حد زیادی تجملاتی می کند و یا طراحی مینیمال و مدرن  باعث آرامش و صمیمیت بیشتر در منزل می شود. میتوانید با بررسی نمونه کارهای شرکت ها در بخش گالری لوکس آذین و فیلتر کردن بر اساس سبک طراحی انواع سبک های دکوراسیون داخلی را بررسی کنید و سبک طراحی مناسب روحیات خودتون رو انتخاب کنید!

 

تغییر انجام شده آیا مربوط به قسمت های اصلی سازه است؟

 

بازسازی شما تا چه حد عمقی است و این که آیا شما قصد تغییر جایگاه ستون یا قسمت های اصلی را دارید؟

 

چه نوع مواد و مصالحی را دوست دارید؟

 

برای مثال ترجیح میدهید که کف خانه شما چوب باشد یا سنگ؟ توجه کنید که هر کدام از آنها حس متفاوتی به خانه شما میدهد پس بد نیست که در ابتدا مشخص کنید که چه مصالحی را برای ظاهر جدید خانه خود بیشتر می پسندید 

 

بازسازی و تعمیرات ساختمان، چقدر پول کنار بذاریم؟

 

توجه کنید که این مسئله کاملا بستگی به نوع و حجم تغییرات و البته مصالح مصرفی مورد نظر شما دارد. پس پاسخ روشنی به این مسئله نمیتواند داد و باید با لیست کردن تغییرات مدنظرتون و استعلام قیمت از کارشناسان راجع به این موضوع تصمیم گیری نمایید.

 

تفاوت قیمت بازسازی

 

 شما هنگام مشورت با پیمان‌کاران مختلف به احتمال زیاد با دامنه وسیعی از هزینه‌های پیشنهادی روبه‌رو خواهید شد و اکثرا قیمتهای پیشنهادی به صورت حدودی است. شاید در نگاه اول این مسئله باعث سردرگمی و عدم اعتماد شما شود، اما در نظر بگیرید که تفاوت قیمت می تواند به علت تنوع کیفیتی مصالح مصرفی (درجه کیفی و برند محصول) و همچنین تفاوت دستمزد استادکاران باشد.  برای مثال سرامیک کاران میتواند بر اساس کیفیت و تمییزی کار خود دستمزد بیشتر یا کمتری دریافت نمایند. به همین دیلی در این مبحث هزینه ثابت و مشخصی وجود ندارد و شما باید با دریافت ریز فاکتور و مشخص کردن نوع مصالح و نوع خدمات قیمت را بررسی نمایید. در برخی از قرارداد ها، پیمانکار به صورت شفاف هزینه ها را به شما اعلام می نماید و سود خود را به صورت درصدی از مبلغ پروژه به شما اعلام می کند.

 

اخذ مجوز

 

در برخی از تغییرات هنگام بازسازی شما نیاز به اخذ مجوز از شهرداری هستید که این کار معمولا توسط مالک انجام شده و یا در قالب قرارداد و با اخذ مبلغ جداگانه میتواند توسط خود پیمانکار انجام شود.

 

بیشتر هزینه صرف چه قسمت هایی می شود؟

 

 معمولا پر هزینه ترین بخش های بازسازی مربوط به تخریب و تغییر فضاها ، جایگزینی کابینت آشپزخانه، تغییر کفسازی، بازسازی سرویس بهداشتی و سیستم لوله کشی  می باشد  •   تغییر کفپوش : با توجه به متریال از متری ۳۰ الی ۲۰۰ هزار تومان 

 

  • تعویض کابینت: با توجه به متریال از متری ۵۵۰ هزارتومان الی ۲ میلیون تومان

 

  • تغییر دیوار پوش: با توجه به متریال از متری ۳۰ الی ۱۲۰ هزار تومان

 

  • کاغذ دیواری:  با توجه به برند از رولی  ۳۰ الی ۳۰۰ هزار تومان

 

  • رنگ آمیزی دیوار: متری حدود ۶-۸ هزارتومان

 

  • سقف کاذب: با توجه به متریال از متری ۴۰ الی ۱۰۰ هزار تومان

 

  • نورپردازی: با توجه به برند بسیار متنوع میباشد

 

  • تعویض درب و پنجره : با توجه به برند از متری  ۲۰۰ الی ۵۰۰ هزار تومان

 

  • طراحی کمد و قفسه: با توجه به متریال از متری ۱۵۰ الی ۳۰۰ هزار تومان

 

  • تعویض سینک و روشویی: با توجه به برند از  ۱۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان

 

  • تعویض شیرآلات: بسیار متنوع می باشد.

 

  • تاسیسات داخلی: با توجه به سیستم لوله کشی و نوع آن متنوع است.بازسازی فضاهای داخلی

 

 تعمیر و تعویض شیر آلات حمام و سرویس های بهداشتی
تعمیر و تعویض شیرآلات بهداشتی هم جزو آن دسته از بازسازی هایی است که می توان برای آن ها برنامه بلند مدت داشت. مثلا می شود هر ماه یکی از شیرآلات را تعویض کرد. اگر هم که با یک تعمیر ساده مشکل شان بر طرف می شود که چه بهتر.

 

 بازسازی آشپزخانه

 

بازسازی حمام و سرویس بهداشتی

 

بازسازی پارکینگ

 

بازسازی اتاق خواب

 

بازسازی

 

مراحل بازسازی منزل

 

1-  مشاوره با شرکت های ساختمانی در زمینه بازسازی، معماری و یا دکوراسیون

 

شما باید اطلاعات کاملی از ساختمان خود و شرایط کنونی آن داشته باشید و توصیه  می کنیم پس از بررسی همه جوانب  ابتدا این سوال را از خود بپرسید :“آیا در مورد ساختمان شما، اصلا بازسازی خانه یا ساختمان به صرفه هست یا خیر؟” مثلا اگر اسکلت ساختمان در طول سالیان طولانی دچار مشکل شده باشد، و یا اینکه سقف خانه از نوع طاق ضربی فرسوده باشد، بازسازی خانه حتی ممکن است برای شما خطر جانی داشته باشد. چراکه ساختمان های قدیمی از  نظر سازه ای در برابر زلزله داری عملکردی بسیار ضعیف هستند. برای مشاوره در این مورد می توانید به شرکت های فعال در این زمینه مراجعه کنید.

 

۲- مرحله تخریب به روش مهندسی توسط تیم متخصص

 

مرحله تخریب اگرچه که ممکن است ساده به نظر برسد، اما باید این مورد را بدانیم که تخریب یکی از پرخطرترین مراحل در امر نوسازی و بازسازی ساختمان است. معمولا بیش ترین حوادث ساختمانی در مرحله تخریب رخ می دهد. برای همین می بایست حتما تخریب به صورت حرفه ای و مهندسی صورت پذیرد. متاسفانه موارد فراوانی را می توان نام برد که در برخی موارد صورت گرفته ناشی از بی تجربگی پیمانکار، تخریب باعث هزینه دیه چندصد میلیونی در پروژه گشته و علاوه بر متوقف شدن پروژه، خانواده ای را به کلی ویران و بدون نان آور نموده است. لذا باید در بحث بسیار خطیر تخریب، از تیم متخصص و حرفه ای این کار استفاده شود چرا که تیم متخصص از طراحی سازه ای ساختمان به شکل کلی اطلاع داشته و این گام را به شکلی کاملا اصولی انجام خواهد داد.

 

۳- مرحله ساخت با توجه به نیازهای ساختمان

 

در این مرحله مهم ترین نکته ای که بایستی به آن توجه نمود، نیازها و خواسته های مشتری است. قبل از شروع ساخت باید کاملا روشن شود که مشتری متقاضی تعمیرات ساختمانی، دقیقا چه نیازهایی داشته و چه نقاطی را نقاط ضعف ساختمان کنونی خود می پندارد و البته برخی از ضعف های ساختمان نیز معمولا پس از مرحله تخریب مشخص می شود بنابراین ممکن است در این مرحله نیاز به تغییر قرارداد و یا توافق جدید برای موارد پیش بینی نشده باشید. به طور مثال در برخی پروژه های بازسازی آپارتمان، کارفرما می خواهد که آشپزخانه به حالت اپن تغییر کند. برخی هم خواستار حذف دیوار و اضافه کردن دیوارها و پارتیشن بندی دیگری هستند. نبایست این نکته را از یاد برد در این مرحله، تاکید بر استفاده از دیوارهای پیش ساخته است. چرا که ساخت یک دیوار در خانه ، علاوه بر نیاز داشتن به بنا و نقاش و … که آسایش را از اهل خانه سلب می کند، از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه نخواهد بود. اما امروزه دیوارهای عایقی وجود دارد که عایق صوت ، دما و رطوبت بوده و از لحاظ هزینه ای نیز در حد عالی محسوب می گردند.

 

۴- مرحله انجام گچ کاری و سقف کاذب در تعمیرات ساختمان

 

در این مرحله به این نکته توجه می شود که آیا پس از ساخت، نیاز به گچکاری ساختمان داریم یا خیر. در صورت نیاز به گچکاری، باید این مرحله به کمک سفیدترین و مرغوب ترین گچ انجام گیرد. چرا که اعضا جدید اضافه شده به ساختمان، معمولا بیش تر در معرض دید بوده و از این رو مورد توجه هر کسی که از خانه بازدید می نماید، قرار خواهند گرفت. علاوه بر این ها، باید در صورت نیاز از سقف ها کاذب در بازسازی خانه نیز استفاده نماییم. سقف های کاذب زیادی امروزه در بازار قرار دارند که انتخاب آن ها کاملا بسته به سلیقه کارفرماست.

 

۵- مرحله نورپردازی

 

مرحله نورپردازی، مرحله ای بسیار مهم در بازسازی محسوب می گردد. چرا که نورپردازی درست و اصولی، سبب زیبا شدن ساختمان می گردد. امروزه استفاده از چراغ های هالوژن و نورپردازی با نورهای رنگی، طرفداران زیادی داشته و به علاوه نقش فوق العاده ای در نشان دادن کار دارد. این تاثیر آن قدر زیاد است که افرادی که گچ بری ساختمان را انجام می دهند، معمولا خودشان ایده نورمخفی در سقف را به شما خواهند داد. البته یادتان نرود که سیم کشی ساختمان در این مرحله بسیار مهم است. چرا که اگر مثلا نورر قسمتی از سقف در اثر سیم کشی نادرست و غیر اصولی از بین برود ، پیدا کردن نقطه اتصالی در سیم کشی، کاری دشوار و زمان بر خواهد بود که چیزی جز دردسرر های اضافه به همراه نخواهد داشت.

 

۶- کف سازی

 

پس از انجام مراحل بالا، می بایست یک نوع کف را برای ساختمان انتخاب کنیم . باید دقت کنیم که هر نوع کف ، کاربری منحصر به فرد خود را داراست. پس از انتخاب مدل کف، می توانید به کمک نیروی انسانی کارآزموده در این زمینه، کف خود را اجرا نمایید.

 

۷- رنگ آمیزی دیوارها و سقف

 

در مورد رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان ، شما می بایست دقت کنید که کدام نوع نقاشی برایتان مناسب تر است. اگرچه معمولا در ایران اغلب کارفرمایان رنگ سفید را ترجیح می دهند، با این حال رنگ های قرمز آبی و سبز و … نیز امروزه توسط بسیاری از عزیزان استفاده می گردد. با این حال انتخاب رنگ ساختمان در بازسازی منزل نیز از جمله مواردی است که کاملا بستگی به خود شما و سلیقه تان دارد.

 

۸- تصمیم گیری و اجرای پوشش دیوار

 

در این مرحله بحث طراحی دکوراسیون داخلی مطرح می گردد. شما گزینه های فراوانی پیش رو داشته که می بایست یکی را به عنوان پوشش دیوار خود انتخاب نمایید. سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و کاغذ دیواری و بسیاری از گزینه های دیگر، همه از جمله انتخاب هایی هستند که در این مرحله در مقابلتان مطرح می گردند. البته بهتر است قبل از انتخاب، حتما نمونه کارهای اجرا شده مختلفی که ما به شما ارائه می نماییم را به دقت بررسی نموده و با توجه به اصول معماری داخلی تصمیم بگیرید.

 

۹- اجرای قرنیز

 

پس از انجام پوشش دیوارها در تعمیرات ساختمان نوبت به اجرای قرنیزها خواهد رسید. شما در این مرحله می بایست قرنیز ها را اجرا نمایید. نکته ای که در بازسازی خانه در مورد اجرای قرنیزها وجود دارد، هماهنگی قرنیز ها با محیط است . قرنیز ها باید هم با کف (مثلا پارکت) و هم با دیوار (مثلا کاغذ دیواری) به کار رفته هماهنگ باشند. این مسائل جزء طراحی معماری داخلی است.

 

۱۰- دکوراسیون داخلی و چیدمان خانه

 

هرچقدر هم که برای بازسازی منزل خود هزینه کرده باشید، زمانی این هزینه مثمر ثمر واقع خواهد شد که به چشم بیاید. برای این منظور، شما می بایست در بازسازی منزل خود چیدمان و دکوراسیون داخلی جدید و باسلیقه ای را در نظر بگیرید. یادتان نرود که شما باید به شکل بسیار زیبایی در طراحی معماری داخلی بکوشید. پس حتما برای آن بیش ترین وقت را اختصاص دهید. برای این منظور شما می بایست تعداد زیادی مدل ببینید . مدل های زیادی در اینترنت وجود دارد و در کنار آن نیز مدل های بسیار بیش تری در نزد طراحان دکوراسیون داخلی وجود دارد. البته ناگفته نماند که خود ما نیز گزینه های فوق العاده ای را به شما ارائه خواهیم نمود.
 

ارسال دیدگاه

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد سایت شوید