Skip to main content

بوفه و ویترین چیست؟ تفاوت بوفه و ویترین و نکاتی که حتما باید بدانید

بوفه و ویترین چیست؟ تفاوت بوفه و ویترین و نکاتی که حتما باید بدانید
بوفه ویترینی برای به نمایش گذاشتن و نگهداری ظروف و لوازم دکوری است، اما چطور مناسب ترین طرح و مدل با دکوراسیون منزلمان را انتخاب کنیم و چطور از آن نگهداری کنیم؟

ممکن است کمد های چوبی که دریچه ای بودند را به خاطر داشته باشید، تا اینکه تلفیق چوب و شیشه نام آن ها را به ویترین و بوفه تغییر داد و هر روز زیبایی این تلفیق بیشتر به چشم می آید. بوفه و ویترین در چند سال گذشته جزو لاینفک خانه های ایرانی محسوب می شدند، اما با رشد جمعیت و کوچکتر شدن فضاهای مسکونی کم کم جای خود را به شلف های دیواری دادند.

بوفه و کمد از جمله مبلمان ضروری هستند که معمولا در خانه اکثر ایرانی ها قرار دارند. از انواع مدل بوفه و کمد معمولا برای به نمایش گذاشتن ست ظروف کریستالی شیک، زیبا و گران قیمت در دکوراسیون اتاق پذیرایی یا غذاخوری خانه استفاده می شود. مانند هر مبلمان دیگری برای دکوراسیون خانه، انواع بسیار مختلفی از بوفه ها و کمدهای ذخیره سازی در بازار وجود دارند اما شکل نهایی این وسیله در نهایت توسط نحوه استفاده و نیاز شما از یک بوفه و یا ویترین تعیین خواهد شد.

بعد از خرید مدل مناسب باید در مورد محل قرار گیری آنها در خانه خود تصمیم گیری کنید. از آنجایی که بوفه ها تقریبا مکان زیادی از فضای اتاق را اشغال می کنند بهتر است در مکان هایی قرار بگیرند که اطراف آنها خلوت تر است. قرار دادن بوفه ها در مکان هایی که به فضای ذخیره سازی نیاز دارند ایده بسیار خوبی خواهد بود. در بعضی مواقع قرار دادن بوفه در آشپزخانه می تواند زیبایی دکوراسیون این مکان را دو چندان اضافه کند و از طرفی دسترسی آسان تر به ظروف را ممکن می سازد.

اگر می خواهید در بوفه خود ظروف چینی و کریستالی شیک خود را به نمایش بگذارید و در کنار آن فضایی مناسب برای ذخیره سازی قاشق، چنگال و ظروف استیل خود داشته باشید باید به سراغ مدل هایی با درب شیشه در قسمت بالا و کشوهای ذخیره سازی و دراور در قسمت پایینی باشید. در مقابل اگر به دنبال بوفه ایی فقط برای نگهداری و ذخیره سازی وسایل و ظروف خود در اتاق پذیرایی و غذاخوری هستید انتخاب مدل هایی کوتاه قد و کشیده که فقط دارای فضای ذخیره سازی هستند گزینه مناسب تری خواهد بود.

 

بوفه چیست، چه تفاوتی با ویترین دارد

بوفه و استند نوعی ویترین هستند که به دکوراسیون خانه زیبایی خاصی می بخشند. این دو وسیله کاربردی نیستند بلکه تزیینی هستند.بوفه ابعاد بزرگتری نسبت به استند دارد و غالبا ظروف تزیینی بزرگتر در آن قرار داده می شود. از آنجایی که بوفه ها به شکل بسته و درب دار هستند گرد وغبار کمتری روی وسایل درون آن می نشیند و این برای خانم های با سلیقه بسیار حائز اهمیت است. برخلاف بوفه، استند در ابعاد کوچکتری تولید می شود. به همین جهت برای افرادی که محیط کوچکتر و محدودتری دارند مناسب تر است.

تفاوت بوفه و ویترین یا استند

تفاوت بوفه و استند در دو مورد مهم است:

  • اول اینکه بوفه ها درب دارند و پس از قرار دادن ظروف درون آن می توان درب آن را قفل کرد و برای خانه هایی که بچه کوچک دارند گزینه بهتری است اما استندها دارای درب نیستند و اشیائی که درون آنها قرار گرفته به راحتی قابل دسترسی هستند.
  • تفاوت دوم اینکه می توان گفت بوفه ها تقریبا در حکم یک کمد زیبا هستند و محلی مناسب برای نگهداری اشیاء می باشند. در نتیجه عمق بیشتری برای نگه داری اشیاء دارند اما استندها دارای عمق کمی هستند بطوریکه در هر قسمت آن تنها میتوان یک شیء تزیینی بکار برد

و در آخر باید به این مطلب اشاره کرد که چون استندها با کاربرد تزیینی تولید می شوند به نظر میرسد نسبت به بوفه ها زیبایی بیشتری به خانه دهند. در ادامه مطالبی مفید در رابطه با نحوه تمیز کردن، چوب های مورد استفاده در ساخت بوفه و استند و ... برای شما به طور خلاصه گردآوری کرده ایم.

مدل های بوفه

بوفه در مدل های متنوع و متفاوتی در بازار موجود است. می توان با توجه به سبک دکوراسیون و وسایل پذیرایی طرح مناسبی از بوفه را انتخاب کرد. امروزه بوفه ها در انواع طرح های کاربردی و فانتزی تولید می شوند. مدل بوفه های چوبی و ام دی اف جزء پرطرفداترین و محبوب ترین طرح های بوفه هستند، اما در حالت کلی طراحی بوفه ها به دو نوع کلاسیک (سلطنتی) و مدرن تقسیم می شود.

بوفه سلطنتی (کلاسیک)

بوفه کلاسیک دارای چوب برش خورده و تزیینات کار شده بسیاری با خطوط منحنی است که شکوه و وقار را به دکوراسیون پذیرایی و غذاخوری خانه شما می بخشد. زمانی که از بوفه سبک کلاسیک استفاده می کنید حتما سبک خانه خود را نیز در نظر داشته باشید. با انتخاب این نوع بوفه در دکوراسیون خانه تان با تجملات بسیار که از وسایل قدیمی و با ارزشی تشکیل شده را می توانید به خوبی مدیریت کنید. مقداری از این وسایل که قابلیت قرارگیری و نمایش در ویترین دارند را به بوفه منتقل کنید. همچنین با توجه به اکسسوری و وسایل تزئینی خانه خود می توانید تصمیم بگیرید که درون بوفه و ویترین چه وسایلی قرار بگیرند.

بوفه کلاسیک با چوب های برش خورده و معرق کاری

بوفه مدرن

برای دکوراسیون به سبک مدرن، باید از نوعی بوفه و ویترین استفاده کنید که ساده تر بوده و تزئینات زیادی نداشته باشد. خطوط ساده و منظم، از ویژگی های سبک مدرن است. بوفه مدرن می تواند تنها دارای طبقاتی ساده برای نمایش ظروف یا وسایل دکوری شما باشند و تمرکز بیشتر را روی نمایش محتویات بوفه بگذارند و نه تزیینات بوفه و ویترین.

هماهنگی بوفه و ویترین با دکوراسیون منزل

هماهنگی سبک، مهمترین نکته

پیش از بررسی مکان مناسب قرار گیری ویترین ها و بوفه ها آنچه که اهمیت دارد نوع ویترین هاست که باید با سایر لوازم شما هماهنگی داشته باشد. توجه داشته باشید اگر از ویترین هایی که سبک کلاسیک دارند استفاده می کنید، برای به خوبی درخشیدن در دکوراسیون شما باید با مبلمان کلاسیک هماهنگ شوند و همین طور بلعکس برای مبلمان مدرن ویترینی به سبک مدرن هم در نظر بگیرید.

طراحی داخلی هماهنگ با نوع بوفه یا ویترین انتخابی

ابعاد خانه را فراموش نکنید

بوفه های کوتاه سبک جدیدتری از ویترین در طراحی داخلی است و به علت فضای کمتری که اشغال می کند در خانه های کوچک به راحتی قابل استفاده هستند. بوفه کوتاه را می توانید زیر یک تابلوی زیبا و خاص قرار دهید تا دکوراسیون پذیرایی شما را تکمیل کند. در فضای کوچک خانه خود از ابعاد بزرگ ویترین و بوفه استفاده نکنید. چون در این صورت نه تنها نمی توانید اشیای با ارزش خود را نمایش دهید، بلکه بوفه به عنوان شیء مزاحمی در فضای داخلی خانه به نظر می رسد.

اندازه مناسب بوفه و انتخاب گزینه مناسب برای منزل

بهترین مکان برای بوفه در منزل

بهتر است بوفه ها در محلی نزدیک به غذاخوری قرار بگیرند تا دسترسی به آن ها برای استفاده ساده تر باشد. اگر منزل کوچکی دارید به خوبی می توانید توسط یک ویترین آینه دار فضای داخلی خود را دو برابر کنید فقط توجه داشته باشید که داخل ویترین خود را با کریستال های زیاد پر نکنید چرا که این کار فضای شما را شلوغ تر و در نتیجه گرفته تر می کند. به خوبی می توانید تم بوفه یا ویترین خود را با ست غذا خوری هماهنگ کنید و جلوه ی خاصی به فضای غذا خوری خود ببخشید، حتی می توانید به سادگی ترکیب رنگی خاص را برای هماهنگی بیشتر ویترین و میز غذا خوری خود ایجاد کنید.

کنج دنج دیوارها معمولا بهترین گزینه برای قرار دادن ویترین ها محسوب می شوند، از ویترین های خود به شیوه ی متفاوت استفاده کنید، کافی است کمی خلاقیت به خرج دهید و به جای ظروف دکوری از گلدان ها برای قرار گیری در ویترین ها استفاده نمایید.

ویترین های امروزی را می توانید با کمی تغییر در هر بخش از دکوراسیون منزل خود قرار دهید اما بهترین فضا برای قرار دادن آن ها مابین مثلث نشیمن، غذاخوری و آشپزخانه است. حتی این ویترین می تواند ساخته ی دست شما باشد که با هنر دکوپاژ آن را طراحی کرده اید. پس دست به کار شوید و یکی از آن ها را خودتان بسازید و از طراحی مقرون به صرفه ی خود لذت ببرید.

اگر قصد قرار دادن ویترین و بوفه را در نشیمن خود دارید توجه داشته باشید فضایی را که برای آن در نظر می گیرید به نسبت کنج باشد و دید نسبی داشته باشد، مبلمان شما باید نقطه ی کانونی دکوراسیون داخلی باشد و ویترین های دکوری در فضای پشتی آن ها قرار گیرد. ویترین ها می توانند حتی بخشی از دیوار نشیمن یا غذا خوری شما را اشغال کنند، نیازی نیست حتما کنجی از فضای شما در برگیرند، اگر تمایل دارید می توانید از آن ها حتی در غالب کتابخانه نیز استفاده کنید، هیچ قاعده و قانونی شما را در این باره منع نمی کند.

 

تمیز کردن بوفه و وسایل چوبی

قبل از هر چیز توجه داشته باشید که وسایل چوبی منزل خود را (مبلمان، کمد، بوفه و ...) از مقابل نور خورشید ، منابع گرما و رطوبت دور کنید. این عوامل به خشک شدن یا بید زدن و رنگ پریده شدن چوب منجر می شوند، پس مرحله اول پیش از برق انداختن وسایل چوبی نگهداری مناسب آن هاست. اولین گام گردگیری است، برای تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی گردگری آن‌ها اولین قدم است. از یک پارچه بدون پرز یا ماهوت پاک‌کن استفاده کرده و گرد و غبار نشسته بر روی سطوح چوبی را پاک کنید. فراموش نکنید که استفاده از پارچه‌های زبر سطح چوبی مورد نظر شما را خراش خواهد داد پس آن‌ها را فراموش کنید.

گام بعدی در تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی نوع خود چوب و پیدا کردن روش مناسب برای تمیز کردن آن است. به طور مثال چوب های گردو را هر روز دستمال نرم بکشید تا گرد و خاک نگیرند. اگر لکه های سفیدی روی چوب دیدید، با مقدار کمی خمیردندان آن ها را پاک کنید.

تمیز کردن و برق انداختن بوفه و وسایل چوبی

برق انداختن وسایل چوبی با روغن خانگی

می توانید برای تمیز کردن وسایل چوبی، روغن خانگی درست کنید. برای تهیه این روغن، روغن بزرک و عصاره ی صمغ را به مقدار مساوی بجوشانید. مواد را با هم مخلوط کرده و با یک دستمال نرم، آن را به سطح چوب بمالید و به سادگی برق انداختن وسایل چوبی تان را خودتان انجام دهید. این روغن یا هر روغن تجاری دیگری در بافت چوب نفوذ می کند و در طی سال ها استفاده، اثاثیه ی چوبی تان همیشه تازه می مانند و درخشندگی طبیعی خود را نگه می دارند.

تمیزکردن وسایل چوبی رنگ شده

برس مخصوص سر جارو برقی وصل کرده و چوب های رنگ شده را با آن تمیز کنید یا به جای آن با یک دستمال خشک سطح چوب را تمیز کنید.

تمیز کردن لکه ها از وسایل چوبی

با یک اسفنج مرطوب لکه ها و اثر انگشت ها را از روی وسایل چوبی پاک کنید. اسفنج را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود، چون خیس شدن چوب باعث باد کردن آن می شود یا بر سطح آن لکه به جا می گذارد.

تمیز کردن کاغذهای چسبیده به وسایل چوبی

اگر کاغذی به لوازم چوبی منزل شما چسبیده است و مایلید آن را بکنید هیچ وقت با کارد یا تیغ و نظایر آن به جان چوب نیفتید، چرا که با این عمل به وسایل چوبی آسیب وارد می کنید. در چنین مواقعی می توانید از روغن های مایع کمک بگیرید. به این صورت که چند قطره روغن روی کاغذ بریزید و لحظه ای صبر کنید سپس با پارچه نرمی مالش دهید و این عمل را آن قدر تکرار کنید تا کاغذ به کلی از چوب جدا شود.

تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی پولیش شده

برای تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی پولیش شده از محلول های مخصوص پولیش و یا پارافین استفاده کنید. پارافین، خراش های چوب را می پوشاند و فقط کافیست سالی ۲ بار این کار را انجام دهید. استفاده از محلول راحت تر از پارافین است اما تعداد دفعات تکرار برای پولیش تقریبا۳ یا ۴ بار در سال است. ساده ترین راه حل، پولیش های اسپری است، اما به دلیل دارا بودن سیلیکون ممکن است سطح چوب را لغزنده کند و یا به صورت توده جمع شود.

نکاتی برای تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی

  • هنگام پولیش کاری و برق انداختن وسایل چوبی دستکش پارچه ای دستتان کنید تا اثر انگشت باقی نماند.
  • برای ساخت روغن خانگی دقت کنید که عصاره ی صمغ قابل اشتعال است و دود شدیدی تولید می کند پس در فضای باز و دور از آتش و سیگار از آن استفاده کنید. همچنین هنگام مخلوط کردن روغن بزرک و عصاره ی صمغ از دستکش پلاستیکی استفاده کنید تا با پوست تان تماس نداشته باشد.
  • برای برطرف کردن برچسب ها و عکس برگردان های کهنه و قدیمی می توان از سرکه استفاده کرد به این صورت که آنها را با سرکه خیس کنید و لحظه ای صبر کنید سپس به آرامی با تکه پارچه ای آن را پاک کنید.
  • تزیینات عاج روی چوب را می توان با کمک چوب پنبه ای که سر یک چوب کبریت پیچیده شده و کمی به آب و شوینده ضعیف آغشته شده است، تمیز کرد. بعد از این مرحله با کمی پنبه که در آب فرو برده اید، آن را دوباره تمیز و در پایان با پارچه ای کتانی سطح عاج را خشک کنید.

ارسال دیدگاه

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد سایت شوید