Skip to main content

سرویس خواب، نکات انتخاب و خرید یک سرویس خواب مناسب

سرویس خواب، نکات انتخاب و خرید یک سرویس خواب مناسب
نکات انتخاب و خرید یک سرویس خواب مناسب را اینجا بخوانید

یکی از مهم ترین نیازها در زندگی هر فردی سرویس خواب است و از مهم ترین وسایل برای خواب افراد به شمار می آید. به همین دلیل سرویس خواب مناسب می تواند تأثیر زیادی در داشتن یک خواب آرام و راحت داشته باشد. سرویس خواب از اهمیت خاصی در طراحی دکوراسیون اتاق خواب برخوردار است. برای داشتن طراحی داخلی که دارای همنشینی و هماهنگی است بهتر است که سرویس خواب را به صورت سری و ست انتخاب کنید که به واسطه همنشینی میان لوازم سرویس خواب بتوانید آرامش و جذابیت را در اتاق خواب به وجود بیاورید.

 

یک سرویس خواب استاندارد شامل لوازم زیر می شود:

  • تخت خواب
  • دو عدد پاتختی
  • میزآرایش (میز دراور یا میز توالت) همراه با قاب آینه
  • صندلی سرویس خواب

در برخی مواقع اجزای دیگری نیز به یک سرویس خواب اضافه می شود. از جمله مواردی که برای سرویس خواب در نظر گرفته می شود دراور، جاجواهری، پاف، نیمکت های فانتزی و .... است. پاف از اجزای اصلی سرویس خواب نیست و در پایین تخت خواب قرار میگیرد. اگر علاقمندید که رنگ، طرح و جنس سرویس خواب با دیگر وسایل چوبی خانه هماهنگ باشد بهتر است کمد، میز تلویزیون و بوفه را از یک تولیدکننده خریداری کنید تا هارمونی بین وسایل چوبی شما برقرار شود.

پاف سرویس خواب

پاف سرویس خواب از جمله محصولاتی است که استفاده از آن چه در اتاق خواب و چه در بخش های دیگر منزل می تواند زیبایی و جلوه ی خاصی را برای محیط قرار گیری خود به ارمغان آورد. برخی از پاف سرویس خواب ها دارای طراحی نسبتا کلاسیک و ساده ای هستند و برخی دیگر کاربردی تر و دارای باکس مخفی هستند.

پاف جلو تخت سرویس خواب طراحی اتاق خواب

اندازه مناسب سرویس خواب

اندازه مناسب تختخواب

مسلماً یک اندازه از تختخواب برای همه ی افراد مناسب نیست. اندازه تختخواب با توجه به نوع کاربرد، فضای اتاق و جثه ی هر شخص متفاوت است. برای تخت‌های یک نفره عرضی بین ۹۰ تا ۱۱۰ سانتی‌متر مناسب است اما اگر چاق هستید یا در خواب زیاد غلت می‌زنید بهتر است تختی با عرض ۱۱۰ سانتی‌متر انتخاب کنید. بهتر است طول تختخواب یک نفره برای جوانی بلند قد ۲ متر باشد و برای بزرگسالانی با جثه متوسط، طولی به‌ اندازه ۱۹۰ سانتی‌متر کافی است. ابعاد تخت‌های کودکان و نوزادان هم به سن و قد کودک بستگی دارد.

نکته مهم دیگر، ارتفاع تختخواب است. تختخواب نباید خیلی بلند یا خیلی کوتاه باشد، ارتفاعی بین ۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر برای تختخواب مناسب است تا رفتن به تخت و خارج شدن از آن و همین‌طور مرتب کردن روتختی و ملحفه‌ها برای شما راحت باشد. اگر در تخت کم تحرک هستید و زیاد غلت نمی زنید این ارتفاع می‌تواند بین ۵۰ تا ۵۵ سانتی‌متر نیز باشد.

اندازه استاندارد برای تخت های متفاوت به ترتیب زیر است:

  • تخت کودک  ۱۴۰ * ۶۰
  • تخت یک نفره  ۲۰۰ * ۹۰
  • تخت دوقلو  ۲۰۰ * ۱۴۰
  • تخت کویین (QUEEN)  ۲۰۰ * ۱۶۰
  • تخت کینگ (King)  ۲۰۰ * ۱۸۰

در ادامه مطلب می توانید توضیحاتی درباره انواع تخت و خصوصیات آنها مطالعه کنید.

اندازه مناسب پاتختی

حداقل طول و عرض سطح پاتختی باید به‌ ترتیب ۵۰ و ۴۰ سانتی‌متر باشد، سطح این نوع میز باید فضای کافی برای قراردادن وسایل مورد استفاده را داشته باشد. ارتفاع پاتختی باید به‌ اندازه کافی بلند باشد تا در هنگام دراز کشیدن روی تخت وسایل روی پاتختی قابل رویت بوده و به آسانی در دسترس باشند، برای این امر ارتفاعی بین ۶۵ تا ۷۰ سانتی‌متر توصیه می‌شود. برای جلوگیری از افتادن وسایل از روی پاتختی باید حداقل ۳ لبه میز کمی بلندتر از سطح آن باشد. همچنین توصیه می‌شود که این نوع میز با زمین حداقل ۱۸ سانتی‌متر فاصله داشته باشد تا تمیز کردن زیر آن راحت و آسان باشد. برای اینکه از این میزها استفاده بهتری داشته باشید، باید حداقل یک کمد و یک کشو با دستگیره داشته باشند تا بتوانید علاوه بر استفاده سطح این میزها، از آنها برای نگهداری وسایل مورد نیاز نیز استفاده کنید. بهتر است پاتختی ها چرخ داشته باشند تا جابه‌جایی آنها راحت‌تر شود اما برای اتاق‌خواب افراد مسن داشتن چرخ برای این میزها توصیه نمی‌شود، چون آنها گاهی به این میزها تکیه می‌کنند و شاید این امر باعث حادثه شود.

میز پاتختی سرویس خواب لوکس طراحی اتاق خواب

 

میز آرایش و صندلی مناسب

بطور کلی سه مدل میز آرایش در بازار وجود دارند. میزهای آرایش بدون آینه، میز های همراه با آینه و میزهای همراه با سه یا تعداد بیشتری آینه (در این مدل می توانید محل قرار گیری آینه ها را به دلخواه خود تغییر دهید). در خرید میز آرایش باید به دو نکته توجه بسیاری داشته باشید. نکته اول ظاهر آن، زمانی که قصد خرید مدل میز آرایش خود را دارید فقط به سلیقه و خواسته خود توجه نکنید بلکه رنگ ها و وسایل موجود در اتاق را هم در نظر بگیرید تا با تم کلی اتاق خواب هماهنگی داشته باشد. نکته دوم سایز و اندازه میز آرایش است. سایز اتاق خواب و میز آرایش باید هماهنگ باشند،اگر اتاق خواب کوچکی دارید، انتخاب میز آرایش بزرگ دست و پاگیر خواهد بود.

میز آرایش را کشودار انتخاب کنید. اگر مدل زیبایی انتخاب کرده‌اید که فاقد کشو است این احتمال که از انتخابتان پشیمان شوید بالاست، شما می توانید در کشوهای میز آرایش بسیاری از لوازم ریز و درشت را که نمی‌دانید باید با آن‌ها چه کنید را جا دهید. میز آرایش باید طوری باشد که وقتی روی صندلی نشسته اید پاهایتان در زیر میز قرار بگیرد. مطمئنا برای نشستن در مقابل میزهایی که پایه ندارند و به صورت یک تکه از کشو و کمد تشکیل شده‌اند دچار مشکل خواهید شد. قد میز و صندلی آرایش باید طوری باشد که وقتی روی آن نشسته اید به راحتی و بدون اینکه به کمرتان فشار وارد شود، آرنجتان روی میز قرار بگیرد تا آرایش کردن برایتان راحت تر باشد.

عرض میز نباید آنقدر زیاد باشد که چشمتان تصویر داخل آینه را به سختی ببیند. شما قرار است در آینه میز آرایش کوچکترین جزئیات را ببینید و به خاطر داشته باشید حتما آینه میز آرایش را چک کنید که طبیعی و استاندارد باشد. آینه‌هایی که کوچک، بزرگ، کشیده و یا تپل‌تر نشان می‌دهند به هیچ عنوان مناسب نیستند.

میز آرایش چوبی سرویس خواب لوکس آذین

انواع تخت

انتخاب سرویس خواب هزینه ی بسیار بالایی را دربر می گیرد و انتخاب درست آن از اهمیت زیادی برخوردار است. امروزه با توجه به متراژ کم و وسایل زیاد در اتاق ها، انتخاب سایز مناسب تختخواب، ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده. از یک سو دوست داریم وسایل مختلفی را در اتاق خواب جای دهیم و از طرفی با کمبود فضا مواجه هستیم. با توجه به اینکه تختخواب تنها وسیله ی ضروری اتاق خواب محسوب می شود و افراد زمان زیادی را در آن به سر می برند (حدودا یک سوم از زندگی خود) بنابراین، انتخاب تختی که هم زیبا، هم راحت و هم مناسب باشد بسیار مهم است. برای رسیدن به این اهداف انتخاب سایز مناسب برای تختخواب نیز بسیار موثر است. در بخش اندازه مناسب تختخواب، اندازه های استاندارد هر تخت را توضیح دادیم و در این بخش با انواع تخت ها بیشتر آشنا می شویم.

تخت دوقلو (تخت های یک و نیم نفره)

از تخت های دو قلو می توان برای خوابیدن یک فرد بالغ به همراه یک کودک استفاده کرد. معمولا تختخواب دو قلو برای اتاق کودک، اتاق مهمان، اتاق هایی با فضای کوچک تر و خوابگاه ها استفاده می شود. به خاطر داشته باشید که تخت دوقلو از تخت دوطبقه متفاوت است.

تخت کوئین (Queen)

تخت های دو نفره کوئین محبوب ترین و پر فروش ترین نوع تخت است که فضای معادل ۸۰ سانتی متر برای هر فرد در این تخت دو نفره در نظر گرفته شده است. سایز تختخواب های دو نفره کوئین ۱۶۰ در ۲۰۰ سانتی متر طول می باشد. از مزایای بارز، این تخت وجود رو تختی های متنوع و مناسب با این سایز در بازار و حق انتخاب فراوان است. متاسفانه پیدا کردن رو تختی متنوع و مناسب، برای تخت های دو نفره با عرض بزرگ تر یا کوچک تر از ۱۶۰ سانتی متر کمی مشکل ساز است. برخی از افراد هستند که بدون توجه به این نکته تخت خود را خریداری می کنند و زمانی که در جستجوی روتختی مناسب برای تخت هستند، با این مشکل روبرو می شوند.

تخت کینگ (King)

بزرگ ترین سایز تخت های دو نفره استاندارد، تختخواب های کینگ هستند. فضایی معادل ۹۰ سانتی متر برای هر فرد در این تخت دو نفره در نظر گرفته شده. این اندازه ی تختخواب برای افرادی مناسب است که درخواب زیاد غلت می رنند و نیاز به فضای زیادی برای خواب دارند و یا زوج هایی که قصد دارند در هنگام خواب کودک خود را درکنار خود داشته باشند. به این نکته توجه داشته باشید که برای خرید تخت کینگ باید اتاق خوابتان از فضای زیادی برخوردار باشد و طبیعتا با در نظر گرفتن اندازه تخت به خاطر داشته باشید که کالای خواب تولید شده برای این سایز از تخت ها تنوع کمتری را داراست.

نکاتی که در هنگام خرید سرویس خواب باید در نظر داشته باشید

نکته اول جنس تختخواب است. چوب، ام‌دی‌اف و فرفورژه همچنان مهم‌ ترین گزینه‌های شما هستند. اگر می‌خواهید تخت‌های چوبی یا ام‌دی‌افی بخرید که رنگ یا جلا خورده‌اند، دقت کنید که بوی رنگ برایتان آزار دهنده نباشد. خجالت نکشید، جلو بروید و تختخواب مورد علاقه‌تان را بو کنید! اگر بوی ناخوشایندی به مشامتان خورد هرگز آن تخت را با فکر اینکه دلیل بو دادن تخت نو بودن است تخت را نخرید چون این بو تا ماه‌ها باقی می‌ ماند و ممکن است روی کیفیت خوابتان تاثیر بگذارد. اگر آسم یا آلرژی دارید هرگز نباید در تختخوابی بخوابید که بوی رنگ یا جلا می‌دهد.

سرویس خواب چوبی طراحی اتاق خواب

دومین نکته نظافت تخت است. زیر تختخواب بعد از مدتی محل تجمع گردوغبار می‌شود و باید مرتب گردگیری و نظافت شود. بنابراین موقع خرید دقت کنید که در زیر تخت حتما فضای خالی وجود داشته باشد تا تمیز کردن آن آسان باشد. برای اینکه بتوانید به راحتی دستتان را زیر تخت ببرید یا از جاروبرقی برای تمیزکردن زیر تخت استفاده کنید باید فاصله تخت تا زمین حداقل ۳۰ سانتی‌متر باشد. اگر قصد دارید تختخواب یا میزتوالت چوبی دست دوم بخرید، حتما شکاف‌های این وسایل را برای بررسی وجود ساس تختخواب بررسی کنید و در صورت وجود شکاف‌ها و درزها، حتی اگر از وجود ساس مطمئن نیستید، برای احتیاط می‌توانید این لوازم را قبل از ورود به خانه با جاروبرقی پاکسازی و بعد سم‌پاشی کنید. ساس تختخواب موجود خون‌آشامی است که در شکاف‌ها و درزهای لوازم چوبی لانه و از خون انسان و دیگر حیوانات تغذیه می‌کند.

هنگام خرید ازبازار مبل حتما به اعتبار و برندی که از آن خرید میکنید توجه کنید. اکثر فروشندگان هنگام فروش سرویس خواب ادعای گارانتی یک تا سه سال را دارند و حتی در فاکتور خرید هم آن را درج می کنند. اما نکته قابل تامل نبود نظارت دقیق و مستجر بودن اکثر فروشندگان باعث میشود تا سوء استفاده های فراوانی در این زمینه شکل بگیرد. پس سعی کنید از تولیدکنندگان و گالری های معروف مبلمان منزل خریداری کنید حتی اگر لازم باشد قیمت بالاتری نسبت به دیگر فروشگاه ها هزینه کنید.

نکته چهارم مربوط به یراق آلات به کار رفته و مراحل ساخت تخت است. منظور از یراق آلات دستگیره های کشوی میز آرایش یا پاتختی ها، ریل های به کار رفته در کشوها، لولاهای درب ها، اتصالات تخت، گاهی وجود لامپ های هالوژن یا ال ای دی در سرویس و از این قبیل لوازم می باشد. همین موارد می تواند قیمت یک سرویس خواب را چندین درصد کم یا زیاد کند. پس حتما در مورد یراق آلات استفاده شده از فروشنده سوال کنید. ظرافت در تولید سرویس خواب یا به تعبیر عامیانه "تمیز بودن" بسیار حایز اهمیت است. اما تمیز بودن را چطور باید تشخیص داد؟ در محصولاتی که از ورق های مصنوعی مانند ام دی اف و ملامینه تهیه می شوند این نکته از روی برش های انجام شده و لبه ی قسمت های برش خورده قابل تشخیص است. اگر ورق به شکل نامطلوب و توسط فردی ناشی برش بخورد یا دستگاه برش از کیفیت بالایی برخوردار نباشد و یا کیفیت ورق استفاده شده به اندازه کافی مرغوب نباشد آنگاه لبه های قسمت برش خورده صاف نخواهند بود و بنا بر میزان بی کیفیتی، دارای قسمت های لب پر شده ریز یا درشت خواهد بود.

پنجمین نکته کفی تخت می باشد. کفی تختخواب ها می تواند حالت های مختلفی داشته باشد. باز هم برای ساده بودن موضوع کفی ها را به دو دسته جک دار و بدون جک تقسیم می کنیم. کفی های جک دار کمی گرانتر هستند و امکان استفاده از فضای زیر تخت را برای نگهداری وسایل به شما می دهند. در واقع اگر کفی تخت شما جک دار باشد دسترسی به فضای زیر تخت بسیار آسانتر خواهد بود.

سرویس خواب هایی که دارای بدنه چوبی و یا ام دی اف هستند معمولا دارای قیمت های بالاتری نسبت به سایر مدل های مشابه با جنس بدنه متفاوت هستند که همین امر باعث شده ریزه کاری ها بر روی بدنه سرویس خواب چوبی بیشتر شود تا زیبایی این مدل سرویس خواب ها نیز بر کیفیت آن ها اضافه شود. مدل های سرویس خواب جدید که دارای بدنه چوبی هستند معمولا با استفاده از چند چوب متفاوت ساخته می شوند تا ترکیبی از زیبایی و کیفیت را در آن ها شاهد باشیم همچنین سرویس خواب ام دی اف نیز به خوبی توانسته است جایگاه مناسبی در طراحی سرویس خواب های جدید بدست آورد به گونه ای که امروزه سرویس خواب عروس را بیشتر سرویس خواب چوبی و ام دی اف تشکیل می دهد.

 

ارسال دیدگاه

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد سایت شوید