Skip to main content

لوستر، چلچراغ و چراغ های آویز در طراحی داخلی

لوستر، چلچراغ و چراغ های آویز در طراحی داخلی
لوستر علاوه بر زیبایی و نورپردازی، دکوراسیون خانه را چشم نوازتر می کند. نکاتی برای انتخابی مناسب را اینجا مطالعه کنید.

لوسترسازی در کنار اینکه یک صنعت است، به صورت پایه ای جز هنر نیز محسوب می شود. هنری که سعی می کند با ترکیب مواد، نور و خلاقیت، زیبایی بصری ایجاد کند. لوستر جزو وسایلی است که علاوه بر زیباسازی و نورپردازی، دکوراسیون خانه شما را هم چشم نوازتر خواهد کرد. اولین چیزی که برای انتخاب لوستر باید به آن توجه کنید، فضای مورد نظر شماست. این که وسعت فضای اتاق کم است یا زیاد، سقف اتاق بلند است یا کوتاه، آیا اتاق نشیمن شما سقف کاذب و چراغ هالوژن هم دارد یا نه، اینها جزو نکات بسیار مهمی است که برای انتخاب لوستر باید به آن ها توجه کنید. انتخاب لوستر براي مكان‌هاي مختلف خانه فوت و فن‌هايي دارد كه ما از آن غافل هستيم. گاهی اوقات برخی کارهای ساده مثل نصب لوستر پذیرایی جدید تمام چیزی است که یک دکوراسیون برای شیک و لوکس به نظر رسیدن به آن احتیاج خواهد داشت، شکوهی که لوستر به خانه می دهد، عاملی است که ما را به آن علاقمند کرده است.

جالب است بدانید که نمونه های اولیه لوسترها، اصلا چنین شکلی نداشتند. لوسترهای قدیمی تنها از دو عدد چوب ضربدری و قرار دادن چند شمع در انتهای هر کدام از شاخه ها تشکیل می شدند. این لوسترها ظاهری بسیار ساده داشتند اما عمدتا در مکان های مهمی مانند مساجد و کلیساها نصب می شدند و به همین خاطر از همان ابتدا سمبلی از قدرت، شکوه و ثروت بودند. در قرن هجدهم بود که کم کم لوسترهای شیشه ای توسط کارخانه های شیشه سازی ساخته شدند و از طرح هایی مانند شکل برگ، گل و سایر عناصر دکوراتیو الهام گرفتند. رخ دادن انقلاب صنعتی باعث شد عناصر دکوراتیو برای مردم عادی نیز در دسترس قرار بگیرد. وقتی الکتریسیته و لامپ حبابی اختراع شد شکل و شمایل لوسترها نیز تغییر کرد و از ایده های کاملا جدیدی برای ساخت لوستر استفاده شد.

لوستر کلاسیک و شاخه ای با کریستال

اولين و اصلی ترين نكته‌ كه بايد به آن دقت كنيد متراژ اتاق و ارتفاع سقف است. استفاده از لوسترهای بلند و ريسه‌ای در خانه‌هايی با سقف كوتاه باعث كوتاه‌تر به نظر رسیدن سقف می شود. رابطه ای نسبی بين ارتفاع اتاق و طول لوستر برقرار است. براي اينكه لوستر مناسب خودتان را پيدا كنيد بايد ارتفاع اتاق را يكبار تقسيم به چهار و بار ديگر تقسيم به پنج كنيد. اعدادي كه به دست می آورید ابتدا و انتهای بازه‌ای است كه ارتفاع مناسب لوستر برای اتاق شما را نشان می دهد. حالا كه ويژگی فيزيكی لوستر مشخص شد، بايد هدف‌تان از خريد آن را هم مشخص كنيد؛ اينكه لوستر قرار است صرفا تزئينی باشد يا واقعا به نور آن احتياج داريد. در خانه‌هایی كه لامپ‌ هالوژن و ديواركوب دارند تامين نور محيط بر عهده آنهاست و لوستر فقط برای زیباتر شدن خانه استفاده می شود اما اگر لوستر وظيفه تامين نور محيط را دارد بايد فاكتورهای ديگری مانند تعداد شاخه را هم در زمان خريد در نظر گرفت.

اگر مستاجر هستيد و معلوم نيست سال بعد هم در همین خانه مستقر باشید كمی در خريد لوستر احتیاط به خرج دهید. سعی كنيد حداقل‌هایی را در نظر بگيريد و لوستری نخريد كه سال بعد با تغيير خانه نتوانید از آن استفاده کنید. باز و بسته کردن لوسترهای ساده‌ راحت‌تر است و همینطور موقع حمل و نقل آسيب كمتری مي‌بينند. در نهايت هم اينكه چه مستاجريد و چه صاحبخانه موقع خريد نيم نگاهی به آينده داشته باشيد و روزهايی را در نظر بگيريد كه قرار است اين لوستر را تميز كنيد. انتخاب لوسترهايی با انحنا و پيچيدگی كمتر، دردسر كمتری هم برای تميز كردن دارد.

در ادامه این مطلب قصد داریم توضیحاتی مختصر در رابطه با انواع طرح و سبک و همچنین انتخاب لوستر مناسب را در اختیار شما بگذاریم.

لوستر کلاسیک

لوستر کلاسیک یکی از قدیمی ترین لوسترهایی است که از گذشته تا به امروز محبوبیت و جذابیت خود را از دست نداده است. لوستر کلاسیک اغلب برای سالن و پذیرایی مورد استفاده قرار می گیرد. این سبک لوستر را به نام لوستر شاخه ای چندیل نیز می شناسند. لوستر کلاسیک تنوع محصولات بالاتری نسبت به سایر لوستر ها دارد به همین دلیل می توان از آنها هم در فضاهای مدرن و هم در فضاهای کلاسیک استفاده کرد. قیمت لوستر کلاسیک بستگی به تعداد شاخه ها، تعداد چراغ ها، کیفیت و جنس آن دارد. در خرید لوستر کلاسیک باید به میزان نور دهی و پراکندگی نور آن متناسب با فضای مورد استفاده توجه کنید.

لوستر مدرن

معمولا به لوسترهایی که در اشکال منظم تر و ساده تر و به دور از زرق و برق اضافی تولید شده اند، لوستر مدرن گفته می شود. در این محصولات خبری از حجم زیاد کریستال، تنوع رنگ بدنه، لامپ و مواردی از این دست نیست. سادگی و نظم از نکات بارز لوسترهای مدرن است. محصولاتی که در آن ها از شید (کلاهک) استفاده شده، قابلیت انتخاب رنگ کلاهک توسط شما را دارند، در ادامه باید به این موضوع نیز اشاره نمود که لوستر در دنیای مدرن ابزاری برای زیبایی است و نه تامین کامل نور، به این صورت که نور در ساختمان های جدید از منابعی مانند نور مخفی ها و هالوژن های اطراف سقف تامین شده و لوستر مکمل زیبایی محیط آن ها محسوب می شود.

لوستر مدرن مناسب اتاق پذیرایی و نشیمن

 

لوستر کریستالی

سبک لوستر کریستالی مورد نظر خود را انتخاب کنید. سبک های اصلی که هنگام انتخاب لوستر کریستالی با آن مواجه می شوید عبارتند از:

  • فریم ساده (طلا یا کروم)
  • فریم های کار شده شاخه ای
  • فریم برنزی
  • فریم کریستالی
  • ریسه ای
  • کریستالی ال ای دی

فریم ساده

این سبک کاری، شامل یک فریم ساده که وظیفه نگه داشتن کریستال ها را بر عهده دارد از جنس آهن و یا جنس برنج می شود که آبکاری طلا و یا کروم آن را پوشش می دهد. آبکاری مناسب به گونه ای است که روی جسم را به صورت کامل بپوشاند و هیچ گونه نقطه سیاه، خراش و یا عدم پوشش در آن دیده نشود. آبکاری باید یکدست باشد و موج یا تغییر رنگ در بخشی از قطعه در آن دیده نشود. در صورتی که قطعه ای به خوبی آبکاری شده باشد هیچگونه رطوبتی به آن نفوذ نمی کند و قطعه حتی پس از 10 سال کاملا سالم خواهد ماند، ولی اگر خراشی روی قطعه ایجاد شود به سادگی در معرض زنگ زدگی قرار گرفته و خراب خواهد شد. مراقب باشید که برای تمیز کردن قطعات آبکاری شده از مایع شیمیایی استفاده نکنید.

فریم کار شده شاخه ای

در این سبک خود شاخه ها با انواع و اقسام کریستال تزیین شده اند. این امر باعث می شود پراکندگی کریستالها در لوستر بهتر صورت گرفته و نور به شکل زیبا تری به طیف نوری تبدیل شود. در این سبک، علاوه بر زیبایی فریم و زیبایی ناشی از کریستالها، شیدهایی روی لامپ را می پوشاند که حس زیبایی را در انسان ایجاد می کند. همچنین، شما می توانید طیفی از رنگهای مختلف را انتخاب کنید تا به هارمونی لوستر با محیط خانه شما کمک بیشتری شده باشد.

فریم برنزی

این سبک لوستر که گاهی به لوستر برنزی هم معروف هستند، ستون و شاخه هایی از جنس برنز و به آبکاری های مختلف و طرح های گوناگون دارند که با کریستالهای مختلف از جمله گوی ها و لاله ها تزئین می شوند. این سبک بیشتر کلاسیک است و مناسب فضاهایی است که روح حاکم بر چیدمان کلاسیک باشد.

لوستر شاخه ای با کریستال و فلز

فریم کریستالی

در تمامی سبک هایی که تا به حال ذکر شد، جنس شاخه ها و ستون لوستر، آهن، برنج و یا برنز بوده است، ولی در این نوع با لوستری تماما کریستال روبرو هستیم. تلالو کریستالها در این نوع لوسترها واقعا چشم گیر است و زیبایی آن ها خیره کننده.

لوسترهای ریسه ای

همانطور که از نام این لوستر مشخص است، این لوستر ها به صورت ریسه های نازک و موازی از یک صفحه اصلی که به سقف متصل می شود آویزان هستند. در انتهای هر یک از این ریسه ها یک گوی کریستالی آویزان است که تنظیم ارتفاع هر یک از این ریسه ها جلوه خاصی به لوستر می دهد. این لوسترها مناسب تزیین گوشه های سالن، پاگردها و یا راهرو ها می باشند و کمتر استفاده روشنایی دارند.

لوستر کریستالی ال ای دی

هنگام خرید لوستر سقفی ال ای دی چند مورد را باید در نظر گرفت. اول طرح لوستر سقفی ال ای دی و دوم حجم و ارتفاع این مدل است. نور ایجاد شده توسط لوستر سقفی ال ای دی به دو صورت لامپ هالوژن LED و SMD است که معمولا به رنگ سبز، زرد، آبی، سفید و قرمز تولید می شود. در لوستر سقفی ال ای دی شکل و اندازه کریستال باهم متفاوت است و به شکل چند وجهی، لوزی های کوتاه و بلند می باشند. قیمت لوستر سقفی ال ای دی بر اساس تعداد کریستال، نوع کریستال، بدنه و سینی که کریستال ها روی آن قرار دارند متفاوت است. یکی از مهمترین مزیت لوستر سقفی ال ای دی این است که کریستال های شیشه ای می تواند نور لامپ ها را به صورت چشم گیری منعکس کنند و درخشش نور بیشتری داشته باشند، برای همین باید در خرید لوستر سقفی ال ای دی به نوع و جنس کریستال دقت کرد.

 

نکاتی در رابطه با انتخاب لوستر مناسب

در صورتی که سقف خانه تان چندان بلند نیست، بهتر است لوستر بلند و آویز انتخاب نکنید چرا که باعث کوتاه تر دیده شدن سقف می شود. پس بهتر است مدل های سقفی را انتخاب کنید و در کنار آن یک چراغ دیوارکوب یا یک آباژور هماهنگ با طراحی لوسترتان انتخاب کنید. اگر تصمیم دارید بالای میز ناهارخوری لوستر نصب کنید، حتی در صورت کوتاه بودن سقف می توان از مدل های آویز و بلند استفاده کنید تا نور تمام میز را روشن کند.

چیدمان و دکوراسیون خانه در انتخاب نوع لوستر بسیار مهم است مثلا اگر دکوراسیون شما سلطنتی یا سنتی است، بهتر است لوستر های کریستالی با طرح های کلاسیک انتخاب کنید یا اگر مبلمان استیل دارید لوستری انتخاب کنید که شاخه های آن در جهات مختلف طوری تنظیم شود که تمام قطعات مبلمان شما را به یک میزان روشن نشان بدهد. به طور کلی تعیین محل مناسب برای نصب لوستر بسیار مهم است و انتخاب محل نامناسب می تواند کل دکوراسیون شما را تحت تاثیر قرار دهد. همان قدر که لوستر برای اتاق نشیمن جذاب است برای اتاق خواب نور لوسترها چندان دوست داشتنی نیست و قطعا ترجیح می دهید از یک دیوارکوب کم نور یا آباژور استفاده کنید.

رنگ لوسترها باید مطابق رنگ چیدمان لوازم منزل باشد اما از آن جا که شما لوستر را مانند پرده یا مبلمان زود به زود تعویض نمی کنید، سعی کنید رنگی انتخاب کنید که همیشه شیک و جدید به نظر برسد و با چند نوع دکوراسیون همخوانی داشته باشد. علاوه بر رنگ خود لوستر رنگ چراغ ها و نحوه نورپردازی هم اهمیت فراوانی دارد و بهتر است از چراغ های آفتابی و مهتابی با رنگ های متفاوت استفاده کنید تا نور یک رنگ لوستر چشم تان را اذیت نکند و رنگ دکوراسیون منزل تان را هم تحت تاثیر قرار ندهد.اگر می خواهيد لوستر حباب‌دار باشد به جنس و شكل حباب‌های آن دقت كنيد. لوستری بخريد كه حباب‌های معمولی تری دارند تا در صورت شكستن و آسيب ديدن بتوانيد به‌راحتی آن را جايگزين كنيد. دقت کنید بدنه لوستری که انتخاب می کنید پیچیدگی های چندانی نداشته باشد تا از دردسرهای تمیز کردن انحناهای پر پیچ و خم آن در امان باشید.

چراغ های روشنایی و لوستر

هدف از خرید لوستر

آیا کاربرد لوستر در منزل شما روشنایی است و یا صرفا یک وسیله تزئینی محسوب می شود که در زمان حضور مهمان به عنوان مکمل نوری مورد استفاده قرار می گیرد؟ امروزه با توجه به افزایش تصاعدی هزینه برق خانگی، بسیاری از شهروندان از نورهای موضعی و یا نورهای مخفی و فلورسنت برای تامین نور منزل استفاده می کنند. بسیاری از منازل را دیده ایم که یک نور فلورسنت (مهتابی) به دیوار نصب شده و منبع اصلی نور در خانه محسوب می شود. در اینگونه موارد اینکه نوردهی لوستر انتخاب شده به چه میزان است اهمیت چندانی ندارد و در نتیجه شما کاملا مطابق سلیقه می توانید به انتخاب لوستر بپردازید؛ اما اگر از لوستر هم به عنوان زینت و هم به عنوان وسیله روشنایی استفاده می کنید اینکه چه میزان نور تامین می کند، چند لامپ دارد و میزان مصرف لامپ ها چه میزان است و ... بسیار حائز اهمیت خواهد بود. پس پیش از هر چیز، مشخص کنید که هدف اصلی از خرید لوستر چیست؟

نورپردازی فضای اتاق نشیمن

لوستر باید چه فضایی را روشن نگه دارد؟

اغلب این سوال پرسیده می شود که مثلا برای یک فضای 30 متر مربع با ارتفاع حدود 3 متر چه لوستری مناسب است؟ جوابی قاطع بر اساس یک فرمول مشخص برای این سوال وجود ندارد. برای تعیین اینکه یک فضا احتیاج به چند لوستر با چه تعداد شاخه دارد دو فاکتور مهم باید لحاظ شود:

  • اول حجم لوستر انتخابی
  • دوم میزان نوردهی لوستر

اینکه حجم لوستر انتخابی ما چقدر است و تناسب آن با محیطی که قرار است در آن قرار بگیرد بسیار مهم است. اگر لوستری کوچک را برای فضای بزرگ و بالعکس لوستری حجیم را برای فضایی کوچک در نظر بگیریم تعادل محیط را برهم زده و هارمونی را از بین می برد. پس همخوانی لوستر و فضا از نظر حجم بسیار مهم است. همینطور تعداد لوسترها نیز باید همخوانی داشته باشد. در صورتیکه در سقف محیطی که می خواهیم لوستر آویزان کنیم سه محل برای لوستر در نظر گرفته شده باشد، باید هر سه قسمت به لوستر مجهز شود تا زیبایی خود را حفظ کند، برای مثال با توجه به گستردگی فضا می توانیم یک لوستر اصلی و حجیم و دو لوستر کوچک تر برای آنجا در نظر بگیریم. میزان نوردهی نیز برای فضای مورد نظر بسیار اهمیت دارد. در صورتیکه لوستر تنها نور موجود در محیط باشد، باید حتما توجه کنیم که تعداد شاخه ها بیشتر باشد و نور بدون واسطه باشد (مثلا شید و یا حباب نور لوستر را کم نکند). در نتیجه لوستر های شید دار برای محیط هایی مناسب هستند که نور مخفی و یا نور پشتیبان برای نوردهی کافی به محیط وجود دارد.

سبک موردنظرتان را انتخاب کنید

در این مرحله با توجه به سلیقه، دکوراسیون داخلی محل مورد نظر و بودجه ای که در نظر دارید باید سبک لوستر مورد نظر را انتخاب کنید و سپس درون سبک مورد نظر، به جستجوی مورد دلخواه خود بپردازید.

کیفیت را بررسی کنید

برای تشخیص شیشه و بلور با کیفیت بالا باید فاکتورهای زیادی را در نظر داشت، مانند ظاهر جنس و نحوه بسته بندی آن. شیشه و بلور تولیدی نباید رنگ مات داشته و دارای حباب باشد. شیشه و بلور وقتی دارای رنگ سفید یا به اصطلاح بی رنگ باشد نشان دهنده کیفیت خوب آن است. البته کریستال ها در رنگ های مختلفی در بازار وجود دارد همچون سفید، دودی، شامپاینی و … که میزان شفافیت هر یک مبین کیفیت آن است.

به نحوه تمیزکاری لوستر دقت کنید

لوستری را انتخاب کنید که تمیز کردن آن راحت باشد تا همیشه بتوانید آن را تمیز نگه داشته و از زیبایی آن لذت ببرید. اگر لوستر کریستالی در بازه زمانی مناسب تمیز نشود، جلوه خود را از دست می دهد.

به وزن لوستر دقت کنید

در بسیاری از خانه های جدید از سقف های کاذب استفاده می شود که توانایی تحمل وزن لوسترهای خیلی سنگین را ندارند. حتما هنگام خرید از اینکه سقف خانه شما توانایی تحمل وزن لوستر را دارد مطمئن شوید.

لوستری تهیه نمایید که برگ خدمات پس از فروش دارد

برخی از فروشندگان محصولاتی عرضه می کنند که پشتوانه تولید ندارد و در صورتیکه مشکلی برای شما ایجاد شود، نمی توانند پاسخگوی تامین قطعات باشند. پس داشتن کارت ضمانت را هنگام خرید لحاظ کنید.

سعی کنید محصول مورد نیازتان را به قیمت بخرید

لوستر کریستالی یک کالای لوکس محسوب می شود و هیچ استانداردی برای آن در داخل کشور تهیه نشده ؛ پس امکان دست بردن در محصول و مانور قیمتی در آن توسط افراد عادی وجود دارد. سعی کنید خرید خود را از فروشگاههای معتبر داشته باشید تا خیالتان از یک خرید مناسب راحت باشد.

 

لوستر را برای چه فضایی در نظر گرفته اید؟

لوستر را برای فضای نشیمن و پذیرایی می خواهید یا آشپرخانه و اتاق خواب یا اتاق کودک، راهرو و یا ...؟ اینکه مکان مورد استفاده لوستر کجاست بر انتخاب شما تاثیر به سزایی دارد. مثلا استفاده از لوستر های حبابی در اتاق نشیمن و پذیرایی اصلا توصیه نمی شود. اما همین لوسترها در فضای حال، اتاق خواب و آشپزخانه بسیار مناسب هستند. لوسترهایی که از چوب در طراحی آنها استفاده شده همخوانی بسیار خوبی با فضای آشپرخانه یا اتاق خواب خواهند داشت؛ چرا که در هر دوی این فضاها به میزان زیادی چوب مصرف شده و هارمونی لازم بین فضا و لوستر صورت می گیرد. معمولا در فضای نشیمن و پذیرایی لوسترهای حجیم و سنگین و در سایر فضاها لوسترهای کم حجم و سبک مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که لوسترهای پخش کننده نور در اتاق نشمین زیبایی و شکوه دارد، استفاده از آن در اتاق خواب نامناسب است. در اتاق خواب باید سعی کنید لوسترهایی انتخاب کنید که نور رو به بالا دارند و نور کاملا به ملایمت به محیط خواب شما تابانده می شود؛ در آشپزخانه نورها باید رو به پایین باشند تا بیشترین نور به فضا برسد تا کار با دقت و ایمنی صورت بپذیرد.

لوستری مدرن به سبک معاصر

لوستر مناسب اتاق نشیمن و پذیرایی

اتاق پذیرایی بیشترین هزینه را در طراحی و چیدمان دکوراسیون به خود اختصاص می دهد. لوازم بسیاری در تقویت این دکوراسیون نقش دارند که لوستر یکی از آنهاست. اگر فضای اتاق نشیمن و پذیرایی شما کوچک است بهتر است از لوسترهایی با شاخه ها و چراغ های کمتر استفاده کنید. دامنه ی روشنایی لوستر را به توجه به خانه انتخاب کنید. ممکن است اتاق پذیرایی شما به اندازه کافی نورگیر باشد و نیازی به لوستری با شاخه های زیاد نداشته باشید. اگر فضای اتاق پذیرایی یا نشیمن کاملا خاص و ویژه باشد، لوستری که انتخاب می کنید هم باید طراحی ویژه ای داشته باشد. به طور مثال، لوستر برنجی/مسی که هیچ حبابی ندارد و کریستال های سفید از گوشه و کنار آن آویزان هستند.

در فضاهای ساده برای ایجاد تغییر از لوستری استفاده کنید که بزرگ است و رنگ ویژه ای دارد. رنگ های تیره در فضاهای روشن، بهترین انتخاب هستند. برای فضاهایی با لوازم کمتر و خلوت تر می توانید یک لوستر بزرگتر انتخاب کنید. جایی که برای تعادل شلوغی و خلوتی ترکیب می شود.

یکی دیگر از معیارهایی که در انتخاب مدل لوستر از اهمیت زیادی برخوردار است توجه به سبک دکوراسیون داخلی پذیرایی است. بدین گونه که منازلی با اتاق پذیرایی مدرن بهتر است از لوسترهایی با طراحی های مدرن و به روز استفاده کنند و همچنین برای منازلی که دارای دکوراسیون سنتی و کلاسیک هستند بهتر است لوسترهایی با همین سبک را انتخاب کنید.

لوستر کریستالی مناسب اتاق نشیمن و پذیرایی

علاوه بر طرح و مدل لوستر پذیرایی و نشیمن، انتخاب رنگ مناسب برای لوستر از اهمیت خاصی برخوردار است. همانطور که می دانید رنگ یکی از اجزا اصلی دکوراسیون محسوب می شود و هماهنگی بین رنگ های به کار برده در دکوراسیون باید طبق اصول اساسی باشد. برای انتخاب رنگ لوستر، به رنگ های موجود در اتاق توجه کنید و سپس مرسوم ترین رنگ را انتخاب و لوستری با همان رنگ و یا نزدیک به آن را انتخاب کنید. از آنجایی که لوستر اتاق پذیرایی برای چند سال متوالی مورد استفاده قرار می گیرد، هماهنگی آن با سایر رنگ های اتاق نیز باید مدنظر داشته باشید.

لوستر مناسب اتاق خواب

برای اتاق خواب‌ بهتر است دور لوسترهای پخش‌كننده نور را خط بكشيد. اين لوسترها به خاطر نور زياد و مستقيم شان روی تخت، فلسفه اتاق خواب را زير سوال می برند. در مقابل لوسترهايی كه نور را به سمت بالا هدايت می كنند بهترين انتخاب برای چنين اتاق‌ خواب هستند، چون علاوه بر اينكه فضای اطراف‌ را زيباتر می كنند -به خاطر نوع طراحی شان- باعث می شود نور دريافتي روی تخت كم و ملايم باشد.

اگر وسايل اتاق خواب‌تان چوبی است، می توانيد از لوسترهايی استفاده کنید که در آن مقدار زيادی چوب به كار رفته باشد. معمولا وسايل چوبی رنگ‌های متفاوتی دارند و با كمی گشت‌وگذار در بازار می توانيد لوستری را كه رنگ چوب آن با وسايل اتاق‌تان هماهنگ باشد را پيدا كنيد.

اگر خانه‌ ای كوچك و تک خواب دارید، اتاق خواب‌تان حالت چند منظوره پيدا می كند و خيلی وقت‌ها مجبور می شويد برای مطالعه ، كار با لپ‌تاپ و كارهای ديگر هم از اتاق استفاده كنيد. در این مواقع می توانيد با خيال راحت سراغ مدل‌های آويز دار بروید، مدل هایی با حباب های سر پائین که به شما در داشتن نور کافی کمک می کند. البته در اين‌صورت بهتر است برای زمان‌هایی كه نمی خواهيد لوستر را روشن كنيد، يك نور مكمل ملايم هم در اتاق داشته باشيد تا از آن كمک بگيريد.

لوستر مناسب آشپزخانه

يكي از پر كاربردترين فضاهايی كه در آن می توان از لوستر های آويز استفاده کرد آشپزخانه است. لوستر های آویز به خاطر تنوع رنگ و طرحی كه دارند به‌راحتی می توانند با هر آشپزخانه‌ای هماهنگ شوند. بسته به سليقه شخصی و دكوراسيون آشپزخانه‌، لوسترهای زيادی را می توانيد برای آشپزخانه انتخاب كنيد. اما فارغ از هر طرح و مدلی، لوستری در نظر بگيريد که بتوانید نور يک دست و مناسبی را در فضای آشپزخانه داشته باشید.

براي نوردهی بهتر لوستری را انتخاب كنيد كه سر حباب‌های آن به سمت پايين بوده و عرض آن از عرض ميز غذايتان 15 تا 30 سانتیمتر كمتر است. در هنگام نصب هم بهتر است لوستر را به قدری پايين بیاورید كه فاصله‌اش تا ميز غذایتان حدود 80 سانتیمتر باشد. خوبی لوسترهای آويز اين است كه ارتفاع‌ آنها با توجه به سقف آشپزخانه تا يک متر قابل تنظيم است و ديگر نگرانی بابت كوتاهی يا بلندی سقف وجود ندارد. آويزها معمولا يک، دو يا سه روشنایی دارند كه با توجه به متراژ آشپزخانه می توانيد گزینه مناسب‌ را انتخاب كنيد.

ارسال دیدگاه

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد سایت شوید