Skip to main content

مثل یک طراح داخلی منزلتان را ببینید

مثل یک طراح داخلی منزلتان را ببینید

دراین مطلب به شما اصول ایده پردازی را می گوئیم و اینکه چطور مثل یک طراح داخلی فکر کنید. دکوراسیون و طراحی داخلی منزل همانطور که طراحان داخلی می بینند.

مثل یک طراح داخلی منزلتان را ببینید

 

طراحان داخلی همیشه سعی دارند فضای اتاق را به بهترین شکل ممکن هماهنگ کنند، اغلب با وسایلی که هرگز تصور نمی کردید مناسب باشند. قطعا طراحان داخلی پیشنهادات زیادی برای ارائه دارند و برای کسانی که به سراغشان میروند یک منبع عالی هستند. اما خیلی از ما بودجه لازم برای استخدام طراح داخلی را نداریم.

 

modern lighting wood floors

 

استایل مورد نظرتان برای خانه را مشخص کنید

 

اگر تا به حال بر روی یک پروژه طراحی کار کرده باشید می دانید که طرح اولیه می تواند به سرعت تغییر کند. گاهی اوقات این تغییرات برایمان خوشایند است اما اکثر اوقات اینطور نیست و نتیجه نهایی سنگینی بیش از حد در دید اطرافیان و البته بر کیف پولتان خواهد داشت.

 

به گونه ای به فضای مورد نظرتان نگاه کنید که یک طراح داخلی هستید . آیا فقط به دنبال یک تغییر رنگ ساده در فضای داخلی هستید یا می خواهید طراحی داخلی را به طور کامل تغییر دهید؟ آیا بازسازی های بزرگ در حد بودجه مدنظرتان هست یا می خواهید کارها طوری انجام شود که هزینه ای بیشتر از بودجه را در طول کار متقبل نشوید؟ مطمئنا نظریه اولیه تغییراتی خواهد داشت، اما با پاسخ دادن به این سوال ها می توانید مقدار زیادی از مشکلات و دردسرهایتان را در مسیر بازطراحی منزل کاهش دهید.

 

white gold pendant modern kitchen

 

با دیدی جدید به اطرافتان نگاه کنید

 

اغلب اوقات ما در منزلمان به حدی احساس راحتی می کنیم که هیچگاه این سوال برایمان پیش نمی آید که آیا دکور محیط اطرافمان از نظر زیبایی و کاربردی بودن به اندازه کافی مناسب است یا خیر؟ برای مثال، زمانی که می خواهید طراحی آشپزخانه را از نو شروع کنید به وسایلی که استفاده بیشتری دارند و جایی که می خواهید آنها را قرار دهید، فکر کنید.

 

برای استفاده راحت تر و کاربردی تر بودن آشپزخانه، طراحان طرح آشپزخانه را با توجه به مثلث کاری تنظیم می کنند. این موضوع را همیشه در نظر داشته باشید، کاربرد فضا برایتان چیست و دوست دارید چه حسی را به شما انتقال دهد؟ باتوجه به تجربه های گذشته خود مشخص کنید که چه چیزهایی را می خواهید و چه چیزهایی را نمی خواهید.

 

formal dining room chairs carpet

 

احساس و کاربرد، هر دو در نظر بگیرید

 

آیا تصورتان از اتاق نشیمن فضایی گرم و صمیمی برای دورهمی و گفتگوهای دوستانه و خانوادگی است؟ پس باید تعداد صندلی هایی که ممکن است احتیاج داشته باشید را در نظر بگیرید. آیا شغلتان ایجاب می کند که دروهمی های رسمی در منزل داشته باشید؟ سعی کنید نوع چیدمان نشیمن را رسمی تر انتخاب کنید.

 

به میزان راحتی فضای تان فکرکنید، آیا منزلی با کاربرد اداری است، اتاق نشیمن است یا اتاق خواب؟ نیازهایتان از فضای داخلی را در نظر بگیرید و طراحی را انتخاب کنید که این نیازها را به بهترین شکل برآورده می کند.

 

bathroom tile pendant tub

 

به خاطر داشته باشید که 90 درصد طراحی الهام بخشی است

 

در حالی که هیچ تحقیق علمی برای اثبات آن وجود ندارد، اما الهام بخشی رمز موفقیت یک طراحی است. و شما به قدری خوش شانس هستید که این فرصت را داشته باشید تا برای شخصی طراحی کنید که شناخت کاملی از او دارید، خودتان. مقداری زمان صرف این کنید که می خواهید چه حس وحالی در فضای داخلی تان وجود داشته باشد و چطور می خواهید این حس را به وجود بیاورید.

 

یک برد الهام بخشی برای خودتان درست کنید(به صورت فیزیکی و یا به صورت الکترونیکی) که تمام ایده هایتان را بر روی آن داشته باشید. بودن در ساحل به الهام گرفتنتان کمک بیشتری می کند؟ می توانید از مقداری صدف در برد الهام بخشیتان استفاده کنید. آیا به دنبال سرویسی هستید که بتوان در آن از روزمرگی ها و هرج و مرج اطراف دور ماند؟ پس طراحی اسپا که بهترین گزینه برای به آرامش رسیدن است را انتخاب کنید.

 

unique modern kitchen floors tiles

 

به خاطر داشته باشید، از هر چیزی می توان الهام گرفت

 

درباره الهام بخشی صحبت کردیم، اما اهمیت این موضوع به حدی است که میخواهیم دوباره بر آن تاکید کنیم. راه های خیلی زیادی برای پیدا کردن منبع الهام وجود دارد، فروشگاه ها، شوروم ها و گالری های طراحی. اما گزینه هایی که می توانید به راحتی در حالی که با پیژامه هایتان در منزل نشسته اید دنبال کنید وبسایت های راهنما در این زمینه است که در هر زمان و مکانی پیشنهادات بسیار خوبی برای شما دارند.

 

ممکن است در هنگام خرید کوسنی را ببینید که به نظرتان جذاب باشد. از طرح رنگ کوسن عکس بگیرید و حسی که با دیدن آن به شما دست داد را بنویسید. تا وقتی مطمئن نشدید که این کوسن با فضای تازه طراحی شده منزلتان همخوانی دارد آن را نخرید، اما تمام حس هایی که از آن گرفتید را یادداشت کنید. جزئیات ریز می تواند طراحی یک اتاق را فوق العاده کند.

 

grey and pink modern living room sofa

 

به اندازه اتاق توجه کنید

 

شاید شما گرمی و صمیمیت مبل های راحتی با کوسن های زیاد را دوست داشته باشید، اما سعی کنید مبلی را انتخاب کنید که برای اندازه اتاقتان مناسب باشد به خصوص اگر در آپارتمان های کوچک زندگی می کنید. خلاف این موضوع هم وجود دارد، زمانی که یک وسیله ی تزئینی و یا تابلوی هنری کوچک را در اتاق غذاخوری بزرگی قرار دهید ممکن است اصلا دیده نشود.

 

طراحان داخلی می دانند چه تکه هایی را انتخاب کنند که با اندازه اتاق هماهنگ باشد و همچنین می دانند در چه مواقعی می توان از تکه های بزرگ و حجیم برای مکان های کوچک استفاده کرد. اما در آخر، هیچ درست و غلطی در کار نیست; اگر حسی که از لوازم منزلتان می گیرید را دوست دارید، پس شما بهترین اندازه را انتخاب کرده اید.

 

modern dining room table chairs art

 

قانون 3 عدد را فراموش نکنید

 

به نظر می رسد که قوانین طراحی طوری نوشته شده که شکسته شوند، اما مطمئنا اشاره کردن به این قانون کلاسیک ارزشش را دارد. برای رسیدن به هدف "فکر کردن مانند یک طراح داخلی" به اعداد فرد فکر کنید. سه تایی بودن وسیله های روی طاقچه شومینه جذابیت بصری بیشتری نسبت به دو تایی بودن آن در همان مکان را دارد. و این همان قانون کلاسیک 3 عدد است.

 

تقارن در طراحی خوب است، اما برای ایجاد یک فضای پر انرژی، سعی کنید از حس راحتی تان در متقارن بودن طراحی فضا چشم پوشی کنید و از اعداد فرد در چیدمان استفاده کنید. پنج قاب عکس در کنار هم گیرایی بیشتری نسبت به چهار قاب دارد، سه المان دکوری را در یکجا قرار دادن نگاه های بیشتری به نسبت دو المان به خود جذب می کند. حتی استفاده از سه رنگ در طرح رنگ اتاق، سرزندگی بیشتری به نسبت دو و یا یک رنگ بودن به فضا می دهد.

 

entryway lighting stairs staircase

 

لوازم مکمل را همه دوست دارند

 

صحبت از چیزهایی است که جذابیت بصری را بیشتر می کنند، استایل ها را با هم مخلوط کنید. اتاق خوابی با چیدمان یکدست و تکرنگ به مرور زمان به اتاقی یکنواخت و کسل کننده تبدیل می شود. اگر تاج تختخواب جسورانه ای دارید آن را با قراردادن میز کنار تختی ساده ای تکمیل کنید. و یا ساعتی قدیمی را در اتاقی با طراحی مدرن استفاده کنید.

 

به عکس هایی که از آنها الهام گرفته اید نگاه کنید، چه تعداد از آنها از مبلمان یک شکل استفاده کرده اند؟ ممکن است استایل یکدست برای تبلیغات خیلی مناسب باشد اما برای فضایی که یک طراح داخلی چیدمان آن را انجام می دهد گزینه مناسبی نیست. شجاعت داشته باشید و اجباری بر ست کردن لوازم و وسایل در چیدمان تان نداشته باشید. چیدمان های مکمل جذابیت بیشتری دارند.

 

kitchen wood floors beam ceiling pendant lighting

 

از اکسسوری ها غافل نمانید

 

وقتی کار طراحی و چیدمان تقریبا تمام شد، زمان پرداخت نهایی فضاست. مرحله اضافه کردن اکسسوری می تواند تاثیر بسزایی در فضایی که طراحی کرده اید داشته باشد. آیا در ابتدای کار طراحی لوازم کوچکی بوده که نظر شما را به خود جلب کرده باشند؟ الان زمان آن رسیده که از دوست داشتنی های کوچک در فضای جدیدتان استفاده کنید.

 

اکسسوری ها به شما این اجازه را می دهند تا سلایق شخصی تان را در فضای اتاق نشان دهید. جسور باشید و لوازمی را که نمایانگر شخصیت درونی تان هست را به نمایش بگذارید.

 

modern bedroom red chair black and white

 

یک قدم به عقب بردارید

 

یک قدم به عقب بردارید و به فضایی که طراحی کرده اید به چشم یک بیننده نگاه کنید. مانند یک طراح داخلی فکر کنید و ببینید که آیا توانستید به چیزی که انتظار داشتید برسید. گاهی اوقات در مراحل نهایی گرفتن عکس از اتاق طراحی شده می تواند کمک زیادی در نتیجه گیری داشته باشد. عکس ها این امکان را فراهم می کنند که با دیدی کاملا متفاوت به فضا بنگرید.

 

آیا کارآیی فضایتان مناسب است؟ آیا توانستید استایل مورد علاقه تان را در طراحی جای دهید؟ آیا دستور العمل های یک طراح داخلی را در طی کار دنبال کردید، یا قوانین را تغییر دادید و سعی در نشان دادن بیشتر سلیقه خودتان را داشتید؟ این نکته ها می تواند به شما کمک کند تا مانند یک طراح داخلی فکر کنید و برای پروژه های بعدی از دید و ذوقی هنری برخوردار باشید.

 

 

 

منبع: fresh home

ارسال دیدگاه

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد سایت شوید