Skip to main content

میز ناهار خوری ، راهنمای انتخاب و خرید انواع میز غذاخوری

میز ناهار خوری ، راهنمای انتخاب و خرید انواع میز غذاخوری
اندازه و استاندارد ها، اکسسوری های مناسب و اطلاعاتی مفید در رابطه با خرید یک میز غذاخوری متناسب با دکوراسیون منزلتان

در گذشته نه چندان دور میز غذاخوری با صندلی‌های پیرامونش در هماهنگی کامل بود و نیازی نبود که به چیدمان آن‌ها فکر کرد. نه تنها کسی خیلی به این مسئله اهمیت نمی‌داد بلکه انتخاب‌های موجود در بازار هم زیاد نبود. اما امروز انتخاب میز غذاخوری و صندلی‌های آن که چیدمان و هماهنگی خاصی دارند بسیار متداول است. پس پیش از این‌که میز غذاخوری خود را تهیه کنید، مطمئن شوید که با ابعاد اتاق و باقی لوازم دکوراسیون هماهنگ است. ما در این خرید سعی می کنیم تا راهنمایی های لازم را در اختیارتان قرار دهیم.

 

میز غذاخوری

اگرچه امروزه ست‌کردن صندلی‌های سنتی با میزهای غذاخوری معاصر و برعکس مد شده، اما سعی کنید وسایلی را پیدا کنید که دارای عناصر طراحی مشترکی هستند. اگر پایه‌های میز منحنی است، صندلی بخرید که پایه‌های آن نیز منحنی باشد یا روکش صندلی‌ها دارای چنین طرحی است، اگر میز مربع یا مستطیل است، صندلی‌هایی بخرید که نشیمن‌های آن‌ها نیز مربع یا مستطیل است. اگر خانواده ی شلوغی هستید یا همیشه مهمان دارید و به میز ناهارخوری بزرگ نیاز دارید، با انتخاب صندلی های غیر رسمی و راحت تر کاری کنید که فضا کمتر مانند اتاق هیئت مدیره به نظر برسد. ضمنا می توانید میزهای گسترش پذیری انتخاب کنید که برای مصارف روزانه قابل جمع و کوچک شدن هستند. زیرا خوردن غذا با صندلی های خالی خوشایند به نظر نمی رسد. در ادامه با انواع میزها، عناصر و لوازم هماهنگ با نوع میز آشنا می شویم.

میزهای غذاخوری مستطیل

هنگام خرید میزهای غذاخوری به دقت به شکل آن‌ها توجه کنید. یک میز غذاخوری مستطیل شکل، سنتی ترین گزینه است اما در دکوراسیون مدرن نیز به اندازه ی گذشته کاربرد دارد، زیرا با این نوع دکوراسیون نیز تناسب دارد و انواع و اقسام آن‌ها هنوز هم در بازار طرفداران خود را دارد. برخی از این نوع میزها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که می‌توان هنگام نیاز طول آن‌ها را افزایش داد که در این صورت افراد بیش‌تری می‌توانند دور آن بنشینند. عرض اکثر این نوع میزها حدود ۹۲ تا ۱۰۷ سانتی‌متر است و طول آن‌ها کاملا متغیر است، اما میزهای غذاخوری به طور معمول حداقل باید حدود ۱۶۸ سانتی‌متر طول داشته باشند تا بتوان از آن‌ها به راحتی استفاده کرد. شما همچنین می‌توانید میزهای غذاخوری مستطیل‌شکل خریداری کنید که طول آن‌ها تا ۳۰۵ سانتی‌متر و گاهی کمی بیش‌تر امتداد می‌یابد. اگر بهترین گزینه برای فضای شما میز مستطیلی است، از انتخاب میز کم عرض نترسید. حتی یک میز با عرض ۷۰ سانتی متر، برای ظروف مشترک وسط میز فضا دارد و شما را نزدیک به هم قرار می دهد. تنها نکته ی منفی چنین میزی ممکن است این باشد که بیش از حد رسمی به نظر می رسد و فضای خصوصی چندانی به مهمانان اطراف میز ارائه نمی کند.

میزغذاخوری مستطیل چوبی زیبا

میزهای غذاخوری مربع

اخیرا میزهای غذاخوری به شکل مربع طرفداران زیادی پیدا کرده و از این نوع میز بیشتر تولید می‌شود. اگرچه میزهای مربع‌شکل با ابعاد ۹۱، ۱۰۷، و ۱۲۲ سانتی‌متری قبلا هم در بازار موجود بود اما اکنون می‌توان میزهایی را در بازار پیدا کرد که ابعاد آن‌ها ۱۳۷، ۱۵۲، و ۱۸۳ سانتی‌متر است. برای میز غذاخوری از جنس چوب با طراحی معاصر و سطحی صاف و طبیعی می توان از صندلی‌هایی چوبی که با میز هماهنگی زیبایی داشته باشند استفاده کرد. عرض استاندارد صندلی‌ برای میز غذاخوری حدود ۵۰ سانتی‌متر و عمق آن‌ها حدود ۵۵ سانتی‌متر است.

میزهای غذاخوری بیضی

یکی از میزهای غذاخوری که هم نوع سنتی و هم نوع مدرن آن‌ها در بازار وجود دارد میزهای غذاخوری بیضی‌شکل است. میز غذاخوری که در عکس بالا مشاهده می‌کنید بسیار مدرن است و پایه آن آلومینیومی و سطح آن از جنس چوب درخت گردو است. این میزهای جذاب در ابعادی با طول ۱۹۸ سانتی‌متر و عرض ۱۲۱ سانتی‌متر و هم ابعادی با طول ۲۴۴ سانتی‌متر و عرض ۱۳۷ سانتی‌متر تولید می‌شوند. میزهای غذاخوری بیضی‌شکل معمولا در فضاهای کوچک کاربرد بسیار خوبی دارند، اگرچه نمی‌توان آن‌ها را در گوشه اتاق قرار داد و این مسئله استفاده از آن‌ها را در برخی از خانه‌ها سخت و گاهی غیرممکن می‌سازد.

میز غذاخوری چوبی بیضی

میزهای غذاخوری گرد

یکی دیگر از گرایش‌های مدرن در طراحی میزهای غذاخوری ساخت میزهای گرد است. آن‌ها که دوست دارند هنگام صرف وعده‌های غذایی فضای صمیمی‌تری داشته باشند و بتوانند با دیگران به گفتگو بپردازند می‌توانند از میزهای غذاخوری گرد استفاده کنند، چراکه افراد می‌توانند به راحتی افراد دیگر حاضر در میز را ببینند و با آن‌ها گفتگو داشته باشند. البته میزهای گرد با قطر حدود ۶۱ سانتی‌متر از گذشته تولید می‌شدند و میزهای صبحانه گرد هم با قطرهای ۱۰۷ تا ۱۲۲ سانتی‌متر نیز در بازار از سالیان دور حضور داشتند. اما یک میز غذاخوری گرد باید حداقل ۱۵۳ سانتی‌متر قطر داشته باشد. البته این عدد می‌تواند تا ۱۸۳ سانتی‌متر افزایش پیدا کند.

میزهای غذاخوری تک پایه

گزینه ای دیگر برای شما میزهای غذاخوری تک‌پایه است. از این نوع میزها معمولا در رستوران‌ها استفاده می‌شود، اما این نوع میز برای خانه های کوچکی که میز غذاخوری را باید در جلوی یک دیوار قرار داد بسیار مناسب هستند. همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید میز غذاخوری در کنار دیوار قرار داده شده و فضای کمی را به خود اختصاص داده است. برای این‌که بتوان از این نوع میزها به راحتی استفاده کرد عرض آنها باید حداقل حدود ۶۱ سانتی‌متر باشد. البته انواع کوچک‌تر آن نیز وجود دارد که فقط دو نفر را در خود جای می‌دهد.

 

ابعاد صندلی غذاخوری

صندلی‌های میز غذاخوری در شکل‌ها، اندازه‌ها، و سبک‌های بسیار متنوعی در بازار وجود دارند. این‌که کدام یک از این صندلی‌ها به درد خانه شما می‌خورد کاملا به ابعاد میز غذاخوری، فضای غذاخوری و هم‌چنین نوع طراحی داخلی خانه شما بستگی دارد.

۷۵سانتی‌متر عرض استاندارد برای یک صندلی غذاخوری بدون دسته است، اما اگر میز غذاخوری اتاق غذاخوری شما بیش از حد بزرگ است و صندلی‌های معمولی کنار آن‌ها به چشم نمی‌آیند می‌توانید از صندلی‌هایی بزرگ‌تر استفاده کنید. از صندلی‌هایی که از ۵۵ سانتی‌متر باریک‌تر هستند دوری کنید چراکه نشستن روی آن‌ها آزاردهنده است. برای این‌که صندلی‌ها بیش‌ترین آسایش و راحتی را فراهم کنند سعی کنید صندلی‌هایی با عمق ۷۰ تا ۸۰ سانتی‌متر انتخاب کنید.

ارتفاع ایده آل برای نشیمن صندلی غذاخوری بین ۶۰ تا ۶۵ سانتی‌متر است. به طور کلی باید ۴۰ سانتی‌متر فاصله بین سطح نشیمن با سطح میز وجود داشته باشد. میزهای غذاخوری معمولا ارتفاعی بین ۱۰۰ تا ۱۰۵ سانتی‌متر دارند.

قابلیت حمل راحت صندلی غذاخوری

به دنبال صندلی‌های مخصوص میز غذاخوری باشید که به راحتی بتوان آن‌ها را داخل میز کرد و از آن خارج کرد. صندلی‌هایی که در پشتی آن‌ها فضای خالی وجود دارد به راحتی حمل می‌شوند چراکه می‌توان دست را در این حفره ها قرار داد. حمل صندلی با پشتی یکپارچه یا صندلی که تمام پارچه‌ای است، دشوار است، بنابراین این نوع صندلی‌ها باید آن‌قدر سبک باشند که به راحتی بتوان آن را ج به جا کرد.

انواع صندلی غذاخوری

روکش صندلی غذاخوری

دیر یا زود کسی چیزی را روی صندلی‌ها می‌ریزد. این مسئله چقدر برای شما مهم است؟ اگر این مسئله برای شما خیلی مهم است از روکش‌های چرمی (طبیعی یا مصنوعی) استفاده کنید تا نگهداری از روکش صندلی‌ها راحت باشد. از انتخاب پارچه‌های چندلایه یا پارچه‌های پرزدار مانند مخمل دوری کنید. پارچه‌های مصنوعی مانند ریون یا پلی‌استر بهترین انتخاب برای ترکیب با پارچه‌های طبیعی هستند. اگر به پارچه‌های ظریف علاقه دارید، صندلی‌هایی بخرید که نشمین‌های آن‌ها قابل جابه‌جایی و تعویض است که هر وقت دچار مشکل شدند آن‌ها را به راحتی تعویض کنید. اگر این امکان را دارید برای انتخاب رنگ و پارچه مبلمان در دکوراسیون منزل از یک طراح داخلی کمک بگیرید.

 

رومیزی میز غذاخوری

عوامل زیادی در زیبایی میز غذاخوری تاثیر گذار هستند. از نوع چیدمان و انتخاب ظرف و ظروف مناسب گرفته تا رومیزی ها، انتخاب رومیزی برای میز ناهارخوری یکی از مهمترین نکات در طراحی دکوراسیون داخلی است. البته هر میزی با توجه به کاربردش به رومیزی مخصوص به خود نیاز دارد. در حقیقت اندازه، شکل و جنس رومیزی ای که انتخاب می کنید تا حدود زیادی به کاربرد آن میز بستگی خواهد داشت.

رومیزی میز غذاخوری

عموما میز ناهارخوری به رومیزی ای بزرگ احتیاج خواهد داشت تا تمام سطح میز به شکلی مناسب پوشانده شود. برای ایجاد جلوه ای لوکس در اتاق غذاخوری و میز ناهارخوری بهتر است پارچه هایی را انتخاب کنید که بعداز پوشش سطح میز تا روی زمین هم برسند. البته اگر جلوه ای مدرن تر در دکوراسیون اتاق غذاخوری خود می خواهید می توانید از پوشش های قسمتی و جزئی میز ناهارخوری استفاده کنید، در این روش قسمتی از میز توسط پارچه های رومیزی پوشانده می شود و قسمتی دیگر بدون هیچ پوشش باز و آزاد گذاشته خواهد شد. پارچه ها را می توان عناصری دانست که با طرح و نقش های خود به خانه روح و جان می بخشند و با بافت های زیبایشان به خانه عمق و بعد می دهند. استفاده از پارچه رومیزی مسلما بهترین گزینه پیش روی ما برای تزئین میز ناهارخوری به شمار می روند. تمامی میزها در جهان سطحی صاف دارند که به ما اجازه می دهند آیتم های گوناگون را به روی آن در حالت سکون قرار بدهیم. میزها هم مانند تمام وسایل موجود در طراحی داخلی، انوع مختلفی در بازار دارند که پیش تر در رابطه با انوع میزها صحبت کردیم و در ادامه این مطلب در رابطه با برخی گزینه ها به عنوان رومیزی میز غذاخوری توضیحاتی را در اختیارتان قرار می دهیم.

رومیزی از جنس پارچه های ترمه

اگر دوست دارید اصالت را به میز غذا و یا حتی میزهای جلو مبلی خانه تان بیاورید از پارچه هایی با طرح و نقش ایرانی استفاده کنید، یکی از بهترین انتخاب ها پارچه های ترمه هستند که با رنگ ها وطرح های بی نظیر و خیره کننده شان چهره ای متفات و اصیل به دکوراسیون داخلی خانه شما می بخشند.

رومیزی قلاب بافی شده

اگر سبک خانه تان وینتج و یا کلاسیک است می توانید برای میزهای غذاخوری تان از پارچه های قلاب بافی شده استفاده کنید. این پارچه ها طرح و نقش های متفاوتی دارند و اگر هنر قلاب بافی را بلد باشید به راحتی می توانید خودتان دست به کار شوید.

رومیزی هایی با پارچه های ضخیم

برای مهمانی هایی که در فصل های سرد سال برگزار می کنید می توانید از پارچه های ضخیم تر و بافت های در هم تنیده تر استفاده کنید و به میز غذا گرما و صمیمیت خاصی ببخشید.به خاطر داشته باشیدکه توجه به جزئیات میز غذای شما را زیباتر می کند.

پارچه های نازک و طرح دار برای رومیزی

اگر قصد دارید طرح میز ناهار خوری معلوم باشد و می خواهید از رنگ زیبای آن لذت ببرید استفاده از پارچه هایی نازک بسیار کارآمد است. این پارچه ها با بافت های نازک خود به شما اجازه می دهند تا از طرح چوب میز غذا و گرمای خاصی که به محیط می دهد لذت ببرید.

رومیزی با جنس کتان

رومیزی هایی با جنس کتان نازک که معمولا ملیله و سرمه دوزی روی آن ها کار شده طرفداران زیادی دارند و البته مزایا و معایبی نیز دارند. این رومیزی های سبک و زیبا برای قرار گرفتن روی شیشه میز ناهارخوری بسیار مناسب هستند. مزایای این جنس از رومیزی این است که گرد و غبار زیادی به خود نمی گیرند و پس از شستن نیازی به اتو کردن آنها نیست. این رومیزی ها معمولا به رنگ سفید یا نباتی هستندو روشنی رنگ آن ها باعث باز و خلوت تر نشان دادن فضا می شود. در مقابل از معایب رومیزی های کتان این است که شستن این رومیزی ها کار ساده ای نیست و نمی توان آن ها را داخل ماشین لباسشویی انداخت. اگر نخ قسمتی از ملیله دوزی یا سرمه دوزی شان پاره شود، تمام سرمه ها و ملیله ها می ریزند و از بین می روند. ضمن این که روشن بودن رنگ این نوع رومیزی ها باعث لک شدن مدام آن ها می شود.

میز غذاخوری شیک و لوکس با چیدمانی متفاوت

پارچه های گلدار به عنوان رومیزی

یکی دیگر از گزینه ها برای انتخاب رومیزی پارچه های گلدار است. اگر به فضایی زنده، رنگی و یادآور بهار علاقمندید این بهترین گزینه برای شماست. پارچه های گلدار معمولا دارای رنگ هایی فرح بخش و زنده هستند که حسی صمیمی و دوست داشتنی را به اتاق غذاخوری القا می کنند.

رومیزی دو تکه میز غذاخوری

رومیزی های دوتکه این امکان را به شما می دهند تا رنگ های بیشتری را مهمان میزهای غذاخوری تان بکنید. این نوع رومیزی ها حس و حال صمیمانه تری دارند و برای مهمانی های دوستانه و خودمانی تر پیشنهاد می شوند.

رانر، انتخابی مدرن برای رومیزی ناهارخوری

این روزها میزهای ناهارخوری با طرح هایی زیبا به خودی خود زیبا هستند و پوشاندن تمام سطح میز ممکن است انتخاب درستی نباشد. رانر همان رومیزی مستطیل شکل با طول زیاد و عرض کم است که می توانید روی میز ناهارخوری از آن استفاده کنید. در واقع شما با استفاده از رانر زیبایی میز را پنهان نخواهید کرد. معمولا جنس رانرها از ساتن است و هنگام شست و شوی آن ها باید بسیار با دقت عمل کنید. شست و شوی رانرهای ساتن بهتر است با دست صورت بگیرد و از اتو با حداکثر دمای ۱۲۰ درجه استفاده کرد. اگر میز غذاخوری تان چوبی باشد رانر بهترین گزینه برای تزیین آن است، رانرها فقط بر قلب میز و تاثیر گذار ترین نقطه آن را می پوشانند و کسانی که بر سر میز می نشینند را غافل گیر می کند. در انتخاب رانر مناسب برای میز غذا عوامل زیادی دخیل هستند مانند سبک دکوراسیون خانه، طرح و نقش و رنگ های استفاده شده. اما به هر حال کمی قانون شکنی و ساختار شکنی هم برای رسیدن به نتیجه ای متفاوت تر لازم است.

ارسال دیدگاه

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد سایت شوید