Skip to main content

راهنمای نصب تلویزیون ال سی دی روی دیوار

راهنمای نصب تلویزیون ال سی  دی روی دیوار
آموزش کامل نصب تلویزیون دیواری و میز تلویزیون بر روی دیوار

در این مقاله راجع به بهترین محل های نصب تلویزیون و میز تلویزیون صحبت میکنیم و شما را با استانداردها و روشهای صحیح نصب تلویزیون بر روی دیوار و ارتفاع مناسب آن آشنا می کنیم.

در صورتی که هنوز میز تلویزیون انتخاب نکرده اید می توانید مقاله ما راجع به راهنمای خرید میز تلویزیون را مطالعه نمایید.

میز تلویزیون رو کجا بذاریم؟

قرار دادن میز تلویزیون در مکان مناسب یکی از مهم ترین نکات در طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی است و در هنگام قرار دادن میز تلویزیون باید به این نکته توجه داشته باشید که مبلمان و میز نهارخوری و محل آشپزخانه از مهم ترین گزینه هایی هستند که با محل قرار دادن میز تلویزیون در ارتباط هستند، پس ابتدا باید محل قرار گرفتن میز تلویزیون را مشخص کنید و سپس اقدام به چیدن مبلمان و میز نهار خوری کنید. قسمتی که برای دستگاه های سرگرمی در خانه در نظر گرفته می شود، معمولا باید بزرگ و جادار باشد، در نتیجه هر چه میز یا یونیت های بزرگ تری خریداری کنید علاوه بر دستگاه ها، فضای اضافه برای نگهداری سایر آیتم ها را نیز خواهید داشت. میزهای بزرگ برای خانه هایی که به صورت پلان باز طراحی شده اند بسیار مناسب هستند، چرا که خیلی راحت می شود آنها را به نقطه کانونی دکوراسیون خانه تبدیل کرد. اگر دوست ندارید تلویزیونتان در معرض دید باشد، میزهای درب دار دستی و کنترلی به بهترین شکل دستگاه شما را از دید پنهان خواهند کرد.

گوشه دیوار نشیمن و پذیرایی همیشه یکی از مکان هایی است که بلا استفاده باقی می ماند، در صورتی که می توان از این فضا استفاده های زیادی برد. شاید مفیدترین کاری که می شود با این فضا کرد، قرار دادن یک میز تلویزیون مدرن با طراحی دقیق و هوشمندانه است. با انجام چنین کاری نه تنها در استفاده از فضا صرفه جویی کرده اید بلکه جذابیت خانه را نیز افزایش داده اید.

یک اتاق نشیمن بدون وجود تلویزیون هیچ وقت کامل نخواهد شد، اما تلویزیون هم باید طوری قرار داده شود که دکوراسیون نشیمن را خراب نکند. بهترین ارتفاع نصب تلویزیون موضوعی است که خیلی ها در اتاق نشیمن با آن روبرو می شوند و اغلب هم با آزمون و خطا جلو می روند. اما دیده شده که برخی هم کلا قید استفاده از تلویزیون در اتاق نشیمن را می زنند که این کار اکیدا اشتباه است. اتاق نشیمنی که در آن تلویزیون نداشته باشد شبیه یک اتاق خواب بزرگ و معمولی به نظر خواهد رسید.

پروسه کار نصب تلویزیون ساده و آسان است. تلویزیونی را می خرید سپس به خانه آورده و بهترین نقطه برای قرار دادن آن را انتخاب می کنید. تلویزیون را می شود روی میز ساده، کابینت های دیواری اتاق نشیمن یا مستقیما روی دیوار قرار داد. بین همه این گزینه ها مسلما نصب تلویزیون روی دیوار کمی سخت تر است. مهم ترین سوالی که قبل از نصب تلویزیون ایجاد می شود این است که تلویزیون را باید در چه ارتفاعی نصب کنیم؟ خوب در این مطلب به طور کامل می خواهیم نحوه پیدا کردن بهترین ارتفاع نصب تلویزیون را به شما عزیزان توضیح دهیم. امیدوارم تا پایان همراه لوکس آذین باشید.

نصب تلویزیون روی دیوار

در ادامه راهنمای کامل نصب تلویزیون روی دیوار را توضیح خواهیم داد. همانطور که در مقاله میز تلویزیون دیواری  مطالعه فرمودید میز تلویزیون دیواری بهترین گزینه برای  آپارتمان ها و فضاهای کوچک است .

نصب کردن تلویزیون روی دیوار تصمیمی هوشمندانه و کارامد است، اما تصمیم گیری همیشه اولین قدم در انجام هر کاری است. برای شروع کار ابتدا باید پایه دیواری یا براکت دیواری مناسب برای تلویزیون خود را انتخاب کنید. معمولا هنگام خرید تلویزیون این براکت ها را در اختیار شما قرار می دهند اما در بعضی مواقع باید آنها را جدا خریداری کنید که در این مورد باید به مواردی مانند اندازه اینچ صفحه تلویزیون، وزن تلویزیون و سیستم مورد نظر خودتان توجه کنید. برخی سیستم ها قابلیت تنظیم تلویزیون به بالا و پایین یا حتی جهت های مختلف را هم دارند و برخی دیگر ثابت هستند.

مدل های ثابت، قابلیت تغییر زاویه را ندارند و چون به دیوار چسبیده اند محدودیت های زیادی برای شما به همراه خواهند داشت. در مقابل مدل های چرخان قرار دارند که تلویزیون با فاصله بیشتری با دیوار قرار می گیرد تا قابل چرخش به طرفین و همینطور به بالا و پایین باشد. حتی اگر بهترین ارتفاع نصب تلویزیون را هم پیدا کردید باز هم پیشنهاد می شود از براکت های قابل تنظیم استفاده کنید که هم کارآمدتر هستند و هم دسترسی به پشت تلویزیون راحت تر خواهد بود.

حال که تلویزیون و براکت دیواری مناسب با آن را انتخاب کرده اید باید بهترین ارتفاع نصب را پیدا کنید. زیرکانه ترین قسمت کار نیز همینجاست. فاکتور های زیادی مثل نوع تلویزیون، اندازه صفحه، شکل اتاق نشیمن، چینش مبلمان راحتی اتاق و همینطور ارتفاع آنها در مشخص کردن بهترین ارتفاع نصب تلویزیون تاثیر گذار هستند. همه چیز باید متعادل باشد تا همه بینندگان بتوانند بهترین تجربه را از تماشای برنامه مورد علاقه خود در تلویزیون داشته باشند.

قانونی عمومی در این باره وجود دارد که می گوید مرکز صفحه تلویزیون باید هم سطح با ارتفاع چشمان بیننده در حالت نشسته روی مبل باشد. بنابراین ارتفاع مبل را اندازه بگیرید و سپس روی مبل نشسته و فاصله از کف زمین تا چشم هایتان را دقیق اندازه بگیرد. البته باید یک ارتفاع میانگین از همه افرادی که قرار است داخل اتاق نشیمن بنشینند و تلویزیون نگاه کنند تعیین کنید. فرمول هایی وجود دارد که کمک می کند ارتفاع نصب تلویزیون و همینطور فاصله مناسب از تلویزیون را راحت و سریع مشخص کنید.

ارتفاع مناسب تلویزیون

مثلا برای مشخص کردن فاصله مناسب از تلویزیون، از این فرمول استفاده می شود: VD = TVS ÷ ۰٫۵۵ در این فرمول VD به معنای ویو دیستنس یا فاصله از تلویزیون بوده و TVS نیز به معنای سایز تلویزیون یا اندازه تلویزیون است. برای مشخص کردن فاصله کافی است اندازه تلویزیون را تقسیم بر عدد ۰٫۵۵ کنید.

برای مشخص کردن بهترین ارتفاع نصب تلویزیون نیز از این فرمول استفاده می شود: MHC = ELH + (VD × ۰٫۲۲) در این فرمول MHC ارتفاع نصب تلویزیون است یعنی عددی که ما دنبالش هستیم. ELH همان ارتفاعی است که از کف تا چشمانتان در حال نشسته اندازه گرفته اید که البته همانطور که گفتیم باید یک ارتفاع میانگین برای تمام اعضای خانواده گرفته شود. VD هم فاصله از تلویزیون است که از فرمول بالایی بدست آوردیم. وقتی تمام این اعداد را در معادله بگذاریم، بهترین ارتفاع برای نصب تلویزیون خیلی راحت و دقیق بدست خواهد آمد.

با توجه به جدول بالا مثلا برای یک تلویزیون ۵۵ اینچی فاصله از تلویزیون باید بین ۲ تا ۳٫۶ متر باشد و برای تلویزیون ۶۵ اینچی باید ۲٫۵ تا ۳٫۶ متر از تلویزیون فاصله گرفت. ارتفاع استاندارد برای نصب هر تلویزیونی فارغ از اندازه گیری ها، یک متر بالاتر از سطح مبل راحتی است. این عدد، یک عدد عمومی است و طبیعتا اگر بخواهید دقیقا همه چیز را اندازه بگیرید این عدد نیز تغییر خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد سایت شوید