Skip to main content

پشت بام خانه مان را برای روف گاردن آماده کنیم

پشت بام خانه مان را برای روف گاردن آماده کنیم

داشتن روف گاردن یا بام سبز زیبایی خاصی به خانه های شهری می دهد. اما برای آماده کردن پشت بام چه اقداماتی لازم است و از چه مراحلی باید عبور کنیم

اگر در آپارتمان یا خانه ای بدون حیاط زندگی می کنید، داشتن روف گاردن به شما این امکان را می دهد که بتوانید درخت و گیاه زینتی، گل و حتی گیاهان خوراکی را در آن کشت کنید. قبل از اینکه ساخت روف گاردن را شروع کنید از یک مهندس سازه مشاوره بگیرید و گیاهان مناسب را انتخاب کنید تا از فضا بهترین استفاده را ببرید.

 

ظرفیت تحمل بار پشت بام را محاسبه کنید

 

منظور ازظرفیت تحمل بار مقدار وزنی است که پشت بام قادر به تحمل آن است. این وزن شامل گیاهان، گلدان ها، مبلمان، لوازم، مهمانان و وزن برف در زمستان است. مهندس سازه می تواند در طراحی اولیه روف گاردن و همچنین نحوه کار کردن با موانع ممکن (مانند دودکش ها) شما را راهنمایی کند.

 

amazing modern rooftop garden luxazin

 

rooftop garden for gatherings and parties luxazin

 

آیا اجازه ساخت روف گاردن را دارید؟

 

قبل از شروع ساخت و ساز از طریق شهرداری پیگیر شوید که آیا در محله تان مجاز به ساخت روف گاردن هستید. منطقه شما ممکن است محدودیت هایی از لحاظ ارتفاع، چگونگی استفاده از فضای سقف و ... را داشته باشد.

 

اگر منزل شما استیجاری است، قبل از ساخت روف گاردن حتما این موضوع را با صاحبخانه تان در میان بگذارید.

 

roof garden idea wooden furniture luxazin

 

roof garden patio luxazin

 

آفتاب گیری ساختمان تان را بررسی کنید

 

با توجه به گیاهانی که در روف گاردن تان کشت می کنید، باغ شما به شش تا هشت ساعت نور خورشید در روز نیاز دارد. آفتاب گیری پشت بام تان را به مدت یک یا دو هفته زیر نظر بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که دیگر ساختمان ها مانع تابش نور خورشید به باغ تان نخواهند بود.

 

برای داشتن زمان و زاویه تابش نور خورشید در طول روز، آفتاب گیری بام را در سه نوبت صبح، ظهر و عصر بررسی کنید.

 

beautiful rooftop garden luxazin

 

dining rooftop garden luxazin

 

میزان بادگیری پشت بام را بسنجید

 

وزش باد معمولا روی پشت بام قوی تر از سطح زمین است، به خصوص اگر تعداد طبقات ساختمان زیاد باشد. وزش بیش از حد باد می تواند به گیاهان آسیب بزند و یا حتی ممکن است باعث مرگ گیاهان شود. اگر شدت وزش باد در منطقه شما زیاد است، استفاده از سازه های باد شکن یکی از ملزومات روف گاردن شما به شمار می آید.  • برای اندازه گیری وزش باد می توانید از بادسنج استفاده کنید و یا خودتان برای مدت زمان مشخصی در پشت بام بایستید تا بتوانید مقدار وزش را بسنجید. باد باعث خشکی خاک میشود و نیاز گیاه به آبیاری را چند برابر می کند.modern beautiful colour scheme rooftop garden luxazin

 

rooftop garden in urban luxazin

 

نقشه روف گاردن تان را بر روی کاغذ بکشید

 

یک طرح اولیه از روف گاردن تان بر روی کاغذ شطرنجی بکشید و محل قرار گیری مبلمان و گیاهان را مشخص کنید.این کار به ساماندهی روف گاردن در طول ساخت کمک می کند. همچنین اگر نظرتان عوض شود به راحتی می توانید به طرح اولیه مراجعه کنید و باز طراحی را در قسمت های لازم انجام دهید.

 

برای حفظ مقیاس طرح با اندازه واقعی پشت بام، اندازه هر خانه بر روی کاغذ شطرنجی را درابعاد واقعی مشخص کنید (برای مثال یک متر یا نیم متر).

 

cozy and friendly balcony luxazin

 

awesome rooftop garden luxazin

دیدگاه ها (1)

 • حبیب روحانی

  • 28 فروردين 1399 در 22:12
  • #

  سلام بله من دیدگاهم راارسال میکنم چرا که نه بسیار عالی متشکرم از این عکس های عالی

  پاسخ

ارسال دیدگاه

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد سایت شوید