Skip to main content

چوب مناسب مبلمان کدام است؟

چوب مناسب مبلمان کدام است؟
کلاف مبل از مهمترین بخش های یک مبلمان با کیفیت محسوب می شود اما چوب مناسب برای این منظور کدام است؟

مبلمان مناسب می تواند حس و حال خانه شما را عوض کند و به فضای اتاق شما رنگ تازه ای ببخشد. انتخاب و خرید مبلمان کاره ساده ای نیست، باید به نکات ریزی دقت کنید که بعدها از انتخاب خود پشیمان نشوید.

 

در ساخت انواع مبل به خصوص مبل کلاسیک، چوب و یا فرآورده های چوبی مانند ام دی اف و نئوپان به کار برده می شود. از آنجا که چوب در طراحی مبلمان اساس و پایه کار را تشکیل می دهد، بهتر است انواع چوب را بهتر بشناسیم تا در هنگام خرید انتخاب بهتر و دقیق تری داشته باشیم. چوب به کار رفته در مبلمان حائز اهمیت است. نوع چوب باید از یک نوع باشد ( از یک گونه چوبی) زیرا مقاومت ها و کشش چوب ها با یکدیگر متفاوت است ولی می توان از چوب هایی با مقاومت های نزدیک به یکدیگر با رعایت موارد مربوط به آن ها استفاده کرد. کیفیت مبل به نوع چوب و اسکلت کار (کلاف) بستگی دارد. در ادامه این مطلب به بررسی انواع چوب هایی که در صنایع مبلمان کاربرد دارد می پردازیم.

 

 

 

چوب افرا

 

یکی از درختانی که درجنگل های شمال ایران می روید درخت افرا ست و به جهت اسیدی بودن خاک، جنگل مناسب ترین مکان برای رشد درخت افرا است. افرای سیاه، افرای پر چینی، افرای کوهستانی، افرای برگ چناری و افرای سرخ از انواع افرا می باشند که همه گونه های آن رشدی سریع دارند و به راحتی تکثیر می شوند. چوب افرا، سفید مایل به کرم و کمی درخشنده و صدفی است. افرا از چوب‌های نیمه سنگین با قابلیت پرداخت آسان می باشد که به همین دلیل در صنایع مبلمان کاربرد بسیاری دارد.

 

چوب افرا

 

چوب راش

 

چوب درخت راش، از چوب های نیمه سنگین، مقاوم و سخت است. از مزایای چوب راش این است که به دلیل سختی نسبتاً زیاد حشرات و قارچ ها نمی توانند به چوب آسیب برسانند. چوب راش در طبیعت به رنگ کرم مایل به قرمز دیده می‌شود. در بازار مبل ایران دو نوع چوب راش ایرانی و وارداتی استفاده می‌شود. نوع وارداتی آن از رطوبت و ابعاد مناسبی برخوردار است و در صنایع مبلمان ضایعات کمتری ایجاد می کند. مبلمان ساخته شده با چوب راش بسیار سنگین تر از موارد مشابه می باشند.

 

چوب راش

 

 

 

چوب توسکا

 

یکی دیگر از چوب هایی که در صنایع مبلمان استفاده می شود چوب توسکا است که در ایران نیز به وفور یافت می شود. چوب توسکا جز چوب های سبک تا نیمه سنگین به شمامر می آید و در دو نوع ییلاقی و قشلاقی عرضه می شود. هر دو نوع چوب توسکا در مجاورت آب مقاومت خود را حفظ و رطوبت را به خوبی تحمل می کنند. از لحاظ رنگ پذیری و ابزارخوری و پرداخت، در صنایع مبلمان چوبی مناسب است. چوب توسکا از انواع چوب کم دوام است و مبل های ساخته شده با این نوع چوب از قیمت کمتری برخوردارند.

 

 

 

چوب روسی

 

در بازار مبل ایران به هر گونه چوبی که از کشور روسیه وارد شود، چوب روسی گفته می شود. معمولاً چوب های روسی‌ وارداتی به رنگ سفید هستند. چوب روسی می تواند از گونه های کاملاً مختلفی از نراد و یا کاج باشد که از ترک های کمتری برخوردار است و به خوبی سمباده می خورده و پیچ خوری بسیار مناسبی دارد، به همین دلیل چوبی مناسب برای مبل و صنایع مبلمان است. در مبل سازی معمولاً ترکیبی از چوب راش و چوب روسی استفاده می شود.

 

 

 

چوب ماهاگون (آکاژو)

 

ماهاگون چوب زیبایی است که از بیرون به رنگ سفید مایل به صورتی دیده می شود و پس از برش، داخل چوب قرمز رنگ است. از ویژگی های چوب ماهاگون این است که با تغییر جهت نور درخشش متفاوتی را ایجاد می کند و نقوش موجی، مجعد، جناغی و زیبایی را به بیننده القا می کند. در صنایع مبلمان برای روکش و مبل سازی بیشترین کاربرد را دارد و از چوب های گران قیمت در سراسر دنیاست. نسبت به خشکی و ضربه مقاومت بسیار خوبی دارد و در پرداخت و پیچ خوری به خوبی می توان با این چوب کار کرد.

 

چوب مناسب مبلمان چوب ماهاگون

 

چوب ملچ

 

به گونه ای از نارون در شمال ایران ملچ می گویند. ملچ از چوب های درشت بافت و نیمه سخت است. این نوع چوب دارای رگه های سبز و زیبایی است و خود چوب ترکیبی از قهوه‌ای و قرمز است. به دلیل دوام و مقاومت بالا در خمش، چوب ملچ در صنایع مبلمان کاربرد فراوانی دارد.

 

 

 

چوب گردو

 

درخت گردو دارای چوبی ریز بافت با نقوشی زیبا و به رنگ خاکستری مایل به قهوه‌ای سوخته است. از انواع چوب های محکم و نسبتاً با دوام محسوب می شود. یکی از مزایای چوب درخت گردو این است که به دلیل سختی و تلخ بودن گردو، حشرات چوب خوار تمایلی به خوردن آن ندارند. با توجه به میزان بالای استحکام چوب گردو معمولاً از آن در اسکلت مبلمان استفاده می شود؛ زیرا در برابر کشش، خم شدن و همچنین فشارهای وارده مقاومت خوبی دارد و چوبی نیمه سنگین محسوب می شود.

 

 

 

چوب چنار

 

چوب درخت چنار از چوب های نیمه سخت و سنگین محسوب می ‌شود و به رنگ روشن -تقریباً سفید- با لکه های قهوه ای صدفی دیده می شود. چوب چنار دوام بالایی دارد و در بازار مبل ایران برخی از صندلی ها از چوب چنار ساخته می شوند.

 

چوب مناسب مبلمان چوب چنار

 

چوب آبنوس

 

درخت آبنوس دارای چوبی خوشبو و بسیار مقاوم بوده که از سختی و استحکام خیلی خوبی برخوردار است. چوب آبنوس در طیف رنگی از زرد سفید تا قهوه‌ای و سیاه را در بر می گیرد و از تنوع رنگی خوبی برخوردار است. در بازار مبل ایران برای ساخت اجناس لوکس به کار می رود و در تهیه مبل مدرن، میز و صندلی، ویترین، کنسول و... استفاده می شود.

 

چوب بلوط

 

چوب بلوط از چوب های درشت بافت و در برابر سایش مقاوم است. بلوط دارای مقدار زیادی تانن است که مانع از حمله قارچ ها و حشرات چوب خوار می شود. این چوب دارای رنگ قهوه ای روشن و زیبایی است. بلوط ایرانی انواع مختلفی دارد و کاربرد آن در صنایع مبلمان بیشتربرای تهیه روکش است.

ارسال دیدگاه

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد سایت شوید