Skip to main content

۱۰ رازی که باید برای دکوراسیون فضاهای کوچک بدانید

۱۰  رازی که باید برای دکوراسیون فضاهای کوچک بدانید

در اینجا ده مورد از ترفندهایی که طراحان داخلی برای الگو برداری در دکوراسیون فضای کوچک استفاده می کنند را در اختیارتان قرار می دهیم. این نکات را به خاطر داشته باشید.

دکور فضاهای کوچک می توانند چالش برانگیزباشند. انتخاب رنگ اشتباه باعث درهم رفتگی و خفگی فضا می شود، تعداد زیاد مبلمان ظاهری بی نظم به وجود می آورد و الگوهای اشتباه فضا را بیش از حد شلوغ می کنند. متخصصین طراحی داخلی در رویارویی با این چالش ها به کمک قوه تصور حرفه ای که دارند به راحتی می توانند الگوی مناسب را انتخاب کنند. در اینجا ده مورد از ترفندهایی که طراحان داخلی برای الگو برداری استفاده می کنند را در اختیارتان قرار می دهیم تا شما هم بتوانید مانند یک متخصص الگو مورد نظرتان را در فضای داخلی تان انتخاب کنید.

beautiful darl wall room luxazing

از رنگ های تیره استفاده نکنید

تابه حال پیش آمده وارد اتاقی با رنگ دیوارهای تیره، مبلمان و فرش تیره شده باشید؟ چنین اتاقی این حس را به وجود می آورد که گویی چهار دیوار درحال نزدیک شدن به هم و فضا در حال تنگ شدن است. انتخاب رنگ تیره در فضاهای کوچک باعث می شود فضا محدود به نظر برسد. برای القای حس راحتی در اتاقی کوچک باید سعی بر این باشد تا اتاق از اندازه واقعی بزرگتر به چشم بیاید. استفاده از رنگ های روشن حس بازتر بودن فضا و سرزندگی را القا می کند. رنگ هایی که می توانید برای فضاهای کوچک در نظر بگیرید طیف آبی روشن، سبز، طوسی روشن و رنگ های خنثی است.

 

blue red colour scheme luxazin

ازداشتن جسارت واهمه ای نداشته باشید

برخی در استفاده از ایده های جسورانه در فضاهای کوچک خودداری می کنند، در صورتی که این فضاها فرصت مناسبی برای تجربه کارهای جسورانه هستند. با انتخاب رنگ شروع کنید و الگوی رنگی متشکل شده از تعداد کمی رنگ مکمل را انتخاب کنید. از طرح های گل دار بزرگ یا چاپ های گرافیکی استفاده کنید. راه راه های عمودی یا افقی نیز انتخاب های مناسبی هستند، این طرح ها می توانند فضایی کوچک و باریک را از لحاظ بصری بزرگ تر جلوه دهند. راه راه های عمودی سقف های کوتاه را بلندتر جلوه می دهند. اتاقی کوچک با استفاده از کاغذ دیواری با طرح های سایز بزرگ بازتر به نظر می رسد. از طرح های ریز پرهیز کنید، این نوع طرح ها فضا را بی نظم و شلوغ می کنند.

 

bold colors reading room with hanging art work luxazin

اندازه و تناسب را نادیده نگیرید

مبلمان و اسباب منزل تان باید مناسب با فضای کوچک تان باشد. استفاده از کاناپه ای بزرگ فضای زیادی را اشغال خواهد کرد و کاناپه ای کوچک نیز ممکن است منزل را شبیه به خانه کوتوله ها کند. کاری که شما باید انجام دهید ایجاد تناسب بین انتخاب وسایل بزرگ و کوچک است. برای مثال می توانید از کتابخانه ای بزرگ استفاده کنید، مبل های یک نفره راحتی نیز انتخابی مناسب است.

 

cozy living room with great colour scheme luxazin

از رنگ های متضاد برای کف اتاق استفاده نکنید

چشم های ما از کف شروع به نظاره می کنند تا به دیوار و بالاخره به سقف می رسند. زمانی که این سه جز اتاق همرنگ و یا تن رنگ نزدیکی داشته باشند به شکل یک خط ممتد به نظر می رسند. با انتخاب رنگ این سه سطح از یک خانواده، فضا به صورت بصری باز می شود. اتاقی با رنگ کف مجزا، رنگ دیوارمتفاوت و گاهی رنگ سقف مجزا فضایی جدا از هم به وجود می آورد و فضا را کوچک تر نشان می دهد.

 

green wall with frames and photos luxazin

اتاق را شلخته نکنید

تاثیر شلخته بودن اتاق تفاوت زیادی با نقاشی دیوار ها به رنگ تیره، در فضا های کوچک ندارد. اگر وارد اتاقی شوید که پر از مبلمان و وسایل تزئینی-کلکسیونی ریز و درشت است، حس کوچک بودن فضا بیشتر احساس می شود. برای باز نگه داشتن فضا تعدادی از وسایلی که برایتان ارزشمند هستند را نگه دارید تا از شلوغ شدن اتاق جلوگیری شود. کتابخانه تان را با لوازم دکوری محدودی تزئین کنید یا بر روی قفسه ای آویزان عکس های خانوادگی تان را بگذارید.

 

traffic pattern in small spaces neutral color luxazin

مسیرهای رفت و آمد را نادیده نگیرید

به مرحله چیدمان اتاق رسیده اید. مبلمانی مناسب با اندازه اتاق تان را تهیه کرده اید اما در فضای اتاق احتیاج به مکانی برای جابجابی و رفت وآمد دارید. کاناپه و صندلی ها را با فاصله از دیوار ها بچینید، همین کار باعث ایجاد عمق در فضای اتاق می شود. لازم است که مقداری کافی از کف اتاق نمایان باشد. هرچه مقدار بیشتری ازکف را به نمایش بگذارید اتاق بزرگ تر به چشم می آید. مبلمان منزل را با قالیچه ای هم خانواده با رنگ کف تکمیل کنید. این ترفند نیز باعث بازتر شدن فضای اتاق می شود.

 

mirror wall in small dining room luxazin

نورپردازی را فراموش نکنید

اتاقی کوچک با نورپردازی نا مناسب چیزی شبیه به غار می شود. اتاقی با نور کافی، برای وسعت دادن به فضا باید دارای سه منبع نور باشد. در اتاقی که فضای کافی برای داشتن آباژور یا لامپ های ایستاده وجود ندارد می توانید از نورپردازی خطی بر روی دیوارها به منظور روشنایی اتاق استفاده کنید. ترفند کاربردی بعدی استفاده از آینه در فضاست. انتخاب آینه مناسب دو کار را انجام می دهد، اینکه تمام نورهای طبیعی و روشنایی ها را منعکس می کند وباعث بزرگتر دیده شدن اتاق می شود.

 

simple window in bedroom with white color luxazin

از پنجره های ساده استفاده کنید

پنچره هایی با نقش نگار و طرح های زیاد در فضاهای کوچک باعث درهم شکستن فضا می شوند. استفاده از پنجره های ساده بیشتر باعث توجه به فضای بیرونی آن می شود تا قرار دادن آن به عنوان نقطه کانونی اتاق. منظور از پنجره های ساده، پنجره ایی با فریم ساده و ظریف است که می تواند به راحتی با فضای اتاق هماهنگی داشته باشند بر خلاف پنجره های طرح دار با فریم های زیاد و بزرگ که باعث شکستن دیوار از لحاظ بصری می شوند.

 

contemporary dining room with amazing pendants luxazin

جزئیات معمارانه را دست کم نگیرید

دیوار های ساده کسل کننده هستند اما می توانید با مقداری کمی جزئیات معماری آنها را جذاب کنید. استفاده از پنل های چوبی در قسمت پائین دیوارها، با اینکه بیشتر برای فضا های بزرگ در نظر گرفته می شود اما می تواند جذابیت بصری اتاق را بالا ببرد.

 

small space bookcase luxazin

فضاهای عمودی را نادیده نگیرید

ممکن است زمانی که تمام تکه های بزرگ را در جایشان قرار دادید متوجه شوید که جایی برای استفاده به عنوان انباری ندارید. اما اشتباه می کنید،شما دیوار ها را فراموش کرده اید و آنها فقط برای به نمایش گذاشتن تابلوها نیستند. از فضاهای عمودی استفاده کنید وآنها را به چشم متراژ اضافه در نظر بگیرید. دیوارها مکانی مناسب برای نصب کردن قفسه و ساخت کمدهای دیواری است.

contemporary bold powder room with amazing mirror luxazin

مهم ترین ترفند دکوراسیون فضاهای کوچک فریب دادن چشم هاست، با ترفند هایی که گفته شد کاری کنید که چشم فضا را از اندازه واقعی آن بزرگ تر ببیند.

ارسال دیدگاه

لطفا برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد سایت شوید